Представители на руския елит, офицери от руските специални служби и оръжейни производители са започнали масово да получават сръбски паспорти след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. От началото на 2022 г. до април 2025 г. сръбските власти са дали гражданство на 204 руснаци с формулировката „в интерес на републиката“. Това е видно от вписванията в официалния правен вестник на Сърбия, с които се е запознало независимото рускоезично издание „Важни истории“.
Всички лични документи са предоставени на руснаците в съответствие с член 19 от Закона за гражданството на републиката, който позволява да се издават паспорти на чужденци за услуги на страната по специален ред. В същото време не се изисква човек да се откаже от друго гражданство и да живее в Сърбия - нито преди, нито след получаване на документите.
Сред тези, които са станали собственици на сръбски паспорт, даващ безвизов достъп до страните от ЕС, е бившият заместник-кмет на Грозни и бивш заместник-министър на земеделието на Чечения Руслан Алисултанов. Той притежава активите на напусналата Русия френска компания Danone и ги управлява заедно с племенника на ръководителя на Чеченската република Рамзан Кадиров Якуб Закриев.
Друг новоизпечен сърбин, близък до Кадиров, е Сумаид Халидов, един от членовете на изпълнителния комитет на Руската боксова федерация, която организира европейски турнир по бокс в Грозни в чест на Ахмат Кадиров.
Сръбски паспорт е получил и бившият офицер от специалните части на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) „Вимпел“ и ръководителят на службата за сигурност на Руските железници Виктор Шендрик. Преди това той е работил като шеф на службата за сигурност на олигарсите Аркадий и Борис Ротенберг, които са близки до Владимир Путин. Известно е, че Шендрик, в интерес на братята Ротенберг, спонсорира неонацистко сдружение на футболни фенове на „Еспаньол“.
Освен това сръбски паспорт е получил Иван Сибирев, който преди това е оглавявал компанията „Стройтранснефтегаз“, принадлежаща на друг близък приятел на Путин - Генадий Тимченко. След началото на войната в Украйна той става съсобственик на строителната компания „Р-Строй“, която оперира в окупираните и разрушени от руската армия украински градове Мариупол и Северодонецк. „Р-Строй“ е в санкционния списък на ЕС от 2024 г.
Анастасия Колесова, дъщеря на бившия шеф на концерна „Радиоелектронни технологии“, също е станала гражданка на балканската република, канидатстваща за членство в ЕС. Концернът е най-големият производител на системи за електронна борба и авионика за военни самолети и хеликоптери в Русия.
Майка ѝ Албина Колесова и съпругът ѝ Николай Ураев също са получили сръбски паспорти. При това Колесова и Ураев се редуват начело на Казанския отбранителен завод „Елекон“, който произвежда компоненти за междуконтиненталните балистични ракети „Булава“ и „Топол-М“, както и военни самолети, хеликоптери, подводници и сателитни системи.
Екатерина Блохина, ръководител на административно-стопанския отдел на „Елекон“ и концерна „Радиоелектронни елементи“, също се е сдобила със сръбски паспорт. Сръбско гражданство вече има и руснакът Роман Карусев, получавал заплата в предприятието „Радиоелектроника им. Шимко“, което е част от споменатия концерн. Това е основният производител на системи за идентификация „свой-чужд“ за руската бойна авиация.
Съпруги на служещи в руската отбрана също имат достъп до ЕС благодарение на сръбски паспорт. По-специално, Олга Рейман, съпругата на бившия руски министър на съобщенията Леонид Рейман (1999–2008), е получила сръбско гражданство. В момента Леонид Рейман притежава компанията „Хелипром СПБ“, която обслужва и ремонтира хеликоптери и авиационно оборудване за Центъра за подготовка на космонавти и Руската национална гвардия.
Светлана Кийко, съпругата на генерал-полковник Михаил Кийко, който заемаше длъжността заместник-генерален директор на отбранителния концерн „Алмаз-Антей“, най-големият производител на системи за противоракетна и противовъздушна отбрана в Русия, също се е сдобила с паспорт. В момента Кийко ръководи групата Аеромакс, която се занимава с производство на дронове.