Най-големите залежи в Европа: Кой ще добива литий в Украйна

В Украйна има няколко находища на ценния литий - едно от тях е най-голямото в Европа. САЩ и Украйна още преговарят за споразумение за суровините. Кой ще ги добива? В близост до находището хората са обезпокоени.

В Полохивка, Централна Украйна, времето сякаш е спряло. В това украинско село живеят само шепа хора, къщите са празни и порутени, а стърнищата се простират до хоризонта. Не по-различно е и в съседното село Копанки, където няма почти нищо друго освен изоставени къщи. Според малкото хора, останали в селото, за една година тук се е родило само едно дете.

Хората са напуснали Копанки, защото няма работа. До селото пътува автобус само два пъти седмично.„Започнах да работя тук през 1976 г.“, казва пенсионерът Владимир от Копанки. „Бях 400-ият работник в колхоза, а сега сигурно не са останали и 100 жители. Има само погребения, няма сватби, нищо не е както преди“.

Доналд Тръмп едва ли изобщо е чувал за Полохивка или Копанки. И все пак президентът на САЩ се интересува от този район - или по-скоро от онова, което се намира под земята. Тук, в Централна Украйна, се намира едно от най-големите находища на литий в страната.

В очакване на сделка за суровините

Този литий би могъл да стане част от т.нар. сделка за суровините между Украйна и САЩ. Първоначалният опит тя да бъде сключена се провали през февруари и двете страни все още не са успели да се споразумеят за окончателен вариант на текста.

Че в Украйна има залежи на литий е известно още от 1970-те години. Въпреки това находището под Полохивка и Копанки е единственото, което вече е проучено по съвременните стандарти. Всички останали разработки датират от съветската епоха. Въпреки това литиева руда никога не е била добивана в Украйна.

През 2017 г. украинската компания UkrLithiumMining получи разрешение за разработване на находището в Полохивка. След последното проучване между 2018 и 2020 г. стана ясно, че находището е най-голямото в Европа със залежи от около 40 млн. тона литий.

Директорът на компанията Михайло Хейченко заяви по украинската телевизия, че първоначалните пробни сондажи, някои от които са с дълбочина над 600 метра, обещават добив на до един и половина милиона тона руда годишно за период от 20 години. Повече от това обаче не е свършено, а по данни на общинските власти в Смолине в момента на обекта не се работи.

В Копанки, къдено има находище на литий, хората са разтревожени от евентуалните екологични щети  Снимка: DW

Местните власти са обезпокоени, че плановете за експлоатация на находището не напредват. Още през 2023 г. те разкритикуваха подхода на UkrLithiumMining като незадоволителен и призоваха компанията да ускори процедурата. В изявление, публикувано на нейния уебсайт през март, се посочва, че находището „Полохивка“ принадлежи на украинския народ, но че компанията е получила разрешение за разработването му и е платила за него еквивалента на около 2,6 млн. евро.

Тревога заради възможните екологични щети

Местни хора, с които ДВ разговаря, се надяват, че бъдещият добив ще създаде работни места в региона. В същото време съществуват и опасения, свързани с последиците за околната среда.

„Ние не сме против, но трябва да сме сигурни, че няма да останем без вода и пътища и че инфраструктурата ни ще бъде разширена. Разбира се, искаме това да стане бързо и парите да постъпят в бюджета на общината“, казва Тетяна от Копанки.

Кметът на Смолине Микола Мазура споделя опасенията, че разработването на находището може да доведе до недостиг на вода. „Неотдавна научихме, че UkrLithiumMining иска да пробие кладенци на различна дълбочина и да използва водата от тях за добива. Това би било катастрофа, защото кладенците на хората могат да пресъхнат в радиус от няколко километра. Водата и бездруго намалява заради климатичните промени и други причини - има езера, които вече пресъхват“, казва кметът.

Кметът Микола Мазура споделя опасенията, че добивът на литий може да докара екологични проблеми   Снимка: DW

От UkrLithiumMining се позовават на свое проучване за ОВОС (оценка на въздействието върху околната среда) и твърдят, че ако находището в Полохивка бъде разработено, добивът на вода за технически цели „няма да окаже влияние върху изворите, използвани от населението“. А в отговор на упреците, че всичко върви твърде мудно от компанията заявиха, че е готово предпроектното проучване.

Първи проекти на споразумение за добив на суровини?

До момента в Украйна са проучени общо четири литиеви находища. Две от тях се намират на територии, окупирани от Русия - находището „Крута-Балка“ в Запорожка област и „Шевченко“ в Донецка област. Други две са разположени в Централна Украйна - това край Полохивка и още едно край Добра. Последното се счита за още по-обещаващо – според украинския геолог Богдан Слободян то може да се окаже два пъти по-голямо от това в Полохивка. Но за последно е било проучвано още по съветско време.

В началото на март „Файненшъл Таймс“ съобщи, че ирландската компания TechMet се интересува от разработването на находището в Добра и иска да участва в търг. Партньор на TechMet е милиардерът Роналд Лаудер, приятел на президента на САЩ Доналд Тръмп. Според доклада това може да е един от първите проекти по споразумението за суровините между САЩ и Украйна - ако такова бъде подписано. Възможно е тогава да започне и планираният добив на литий в Полохивка.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини