„Няма да допуснем тези хора от страната и чужбина да разрушат нашата държава“, обяви сръбският президент Вучич и се закани, че държавата „ще възстанови реда“. Въпреки това протестите продължават. Репортаж от Нови Сад.
По уикенда Белград се превърна в кулиса за огромен политически спектакъл, инсцениран от управляващата Сръбска прогресивна партия – с море от сръбски знамена, щандове с плескавици, патриотични песни и лозунги за „запазване на държавата“.
Президентът Александър Вучич обяви края на „цветната революция“ и отправи призиви за подкрепа на новооснованото „Движение за народа и за държавата“. „Няма да допуснем тези хора от страната и от чужбина да разрушат нашата държава. И ми позволете да им кажа: вашата цветна революция приключи. Можете да обикаляте колкото искате, от това няма да излезе нищо“, каза държавният ръководител. Според оценките, в проправителствените демонстрации в Белград са взели участие най-малко 55 000 граждани.
Как се изкривява реалността
В речта си в събота вечер Александър Вучич издигна пет основни искания с цел „да се възстанови редът“. В името на тази цел компетентните служби и институции, а най-вече прокуратурата, бяха призовани в рамките на конституционните и правните си правомощия да предприемат всички предписани от закона мерки, за да възстановят мира и реда в страната.
Журналистът Недим Сейдинович от седмичника „Време“ оценява това като призив към държавно насилие и твърд подход срещу демонстрантите. Той казва: „Изискванията на Вучич изцяло изкривяват реалността: тези които пропагандират и прилагат насилието, се представят като жертви, а онези, които всъщност са жертвите, биват представяни като извършители. Но това не е нещо ново в тази радикална реторика“.
Къде е разделението на властите?
Популярността на президента Вучич спада Снимка: Zorana Jevtic/REUTERS
Сходно мнение има юристката Весна Ракич Водинелич. Тя казва пред ДВ, че искането за укрепване на разклатените държавни институции идва точно от човека, който ги е докарал до това състояние. „Вучич не признава разделението на властите и се меси в правомощията на другите държавни институции, особено в правосъдието. Той няма никакво конституционно основание да предявява към тях изисквания.“
Според Водинелич големият въпрос е как ще реагира прокуратурата на исканията на Вучич, както и полицията, в чиито правомощия е да забранява обществените събирания. „Искането на Вучич за нормализиране на делничния живот може да се отнася до блокадите, организирани ежедневно от студентите и гражданите. Въпросът е дали някой ще се опита да сложи край на тези блокади.“
Консолидация и репресии
Докато режимът се опитва да укрепи собствените си редици, той същевременно увеличава натиска срещу студентите и демонстрантите, които са на улицата вече от почти от половин година. Почти ежедневно има новини за физически нападения, арести, жалби срещу демонстрантите и критичните граждани. Шестима студенти и активисти от Нови Сад са в затвора вече от месец. Други така и не са се завърнали от пътуванията си в чужбина, тъй като междувременно са им предявени обвинения в подготовката на „нападения срещу конституционния ред и сигурността на Република Сърбия“.
Сейдинович мисли, че всичко това е част от „контрареволюцията“, обявена от президента. „Целта очевидно е гражданите да бъдат сплашени и да бъдат накарани да замълчат, тъй като се смята, че енергията на протестите донякъде е спаднала и сега е време за контраофанзива. Аз съм убеден, че подходът на ръководеното от Вучич правителство е напълно контрапродуктивен, тъй като само разкрива още повече репресивността на режима.“
Одобрението към Вучич спада
Съпротивата на народа и на студентите обаче не намалява – хиляди хора продължават да демонстрират срещу правителството. „Сръбското общество е на кръстопът – или ще вървим в посоката на турския президент Ердоган, което би означавало още по-силни репресии, арест на критиците на режима и бягство от страната поради страх от репресии, или протестите ще продължат да оказват натиск и ще доведат до единствения добър или логичен резултат, а именно до смяна на правителството“, казва Сейдинович.
Протест на граждани в Нови пазар на 12.4. 2025 Снимка: Marko Drobnjakovic/AP/picture alliance
Борейки се за подобен изход от ситуацията, група студенти вече от няколко дни пътува с велосипеди към Страсбург, за да предаде на евродепутатите писмо за правната ситуация в Сърбия. Управляващите от своя страна подготвят ново правителство под ръководството на малко известния лекар Джуро Мацут, който няма почти никакъв политически опит. Някои анализатори оценяват тази крачка като индиректна отстъпка пред обществеността, която отдавна настоява за ново правителство. Други пък мислят, че в случая става дума за политическа маневра на Александър Вучич, който иска на всяка цена да избегне провеждането на предсрочни избори заради спадащото доверие към него.
Взаимно изчакване
„Според мен, Вучич знае, че ако започне по-силни репресии, няма да може да разчита неограничено на полицията или на правосъдието, тъй като е ясно, че дори и в тези институции има хора, които ще откажат да изпълняват заповедите му и да нарушават закона“, посочва журналистът Сейдинович.
Засега обаче изход от ситуацията изобщо не се вижда. Както правителството, така и опозиционната общественост изглежда изчакват противниковата страна първа да допусне грешка.