В какво е замесена Руската православна църква в Чехия

Храмът „Св. Петър и Павел“ в Карлови Вари - седалището на Руската православна църква в Чехия - вече е в ръцете на унгарската ѝ епархия. Защо се наложи този ход на Московския патриарх Кирил, който активно подкрепя Путин?

Църквата „Св. Петър и Павел“ е една от най-известните забележителности в Карлови Вари. Златните ѝ кубета блестят отдалеч, а вътрешността ѝ е богато украсена, разказва АРД. В този храм Руската православна църква в Чехия провежда и открити богослужения.

Руската православна църква има малко представителство в руското посолство в Прага, но основно ѝ седалище е в популярния сред руснаците курорт. Тамошната сграда очевидно отскоро има нов собственик – журналистически разследвания са установили, че църквата в Карлови Вари, която е под ръководството на Московския патриархат, от началото на годината е започнала да прехвърля собствеността си на Унгария. Твърди се, че действа така поради заплахата от санкции.

Храмът с прилежащите му имоти, включително и една луксозна вила, принадлежат вече на унгарската епархия. В Унгария, където под управлението на Орбан се поддържат близки отношения с Русия, Руската православна църква няма от какво да се опасява, изтъква АРД.

Подкрепа от Унгария

В Чехия не е така. Медиите пишат, че правителството обмисля да замрази собствеността на вярната на Москва църква. Засега обаче не е предприето още нищо, което според наблюдатели като журналиста Иржи Хинек е скандално.

Той е получил потвърждение, че и дългогодишният митрополит от Будапеща – Иларион –  е бил изпратен в Карлови Вари. През декември православният свещеник бе пенсиониран преждевременно в Унгария – заради обвинения в сексуални посегателства и разпуснат начин на живот.

Дълго време го смятаха за втория по важност духовник в цялата Руска православна църква, отбелязва АРД. Сега той ще замени досегашния върховен представител в Чехия Николай Лишченюк, когото правителството в Прага екстрадира.

Официалното основание е твърде неясно

Шефът на чешкото вътрешно разузнаване Михал Куделка обоснова екстрадирането доста енигматично с думите, че като представител на православната църква в Чехия Лишченюк е вършил неща, които не са съвместими със сигурността на страната. Официалните обвинения към православния свещеник са, че с подкрепата на руските власти е насърчавал сепаратистки тенденции в ЕС. Не е известно какво точно значи това, пише АРД.

Експертът по сигурността Ян Падоурек от чешкото вътрешно министерство е по-конкретен: „Църквата в Карлови Вари се използва за прикриването на шпионска дейност. Сътрудничеството между Руската православна църква и тайните служби на Руската федерация се осъществява последователно още от съветско време – връзката е доказана и очевидна“.

Домът на свещеника в Карлови Вари е добри прикрит от любопитни погледи – руските шпиони са влизали и излизали необезпокоявано, пишат чешки медии, позовавайки се на източници от службите за сигурност. Твърди се, че те са подкрепяли сепаратистки движения в други страни от ЕС – като например движението за автономия на Каталуния. Карлови Вари представлява отлично прикритие за руските агенти – курортът е много популярен сред руснаците.

Адвокатът на Лишченюк отхвърля всички обвинения и казва, че там просто са се срещали хора, чиито коли са с чуждестранни регистрационни номери – не било нещо, което застрашава сигурността на страната. Православният свещеник обжалва решението, по силата на което му бе отнето правото на пребиваване в Чехия, но загуби на няколко инстанции, включително пред Конституционния съд.

Интензивни дейности в полза на руската държава

Лишченюк, а с него и близкия до Путин Московски патриархат са имали влияние и върху принципно независимата Чешка православна църква. Междувременно тя е второто по големина вероизповедание в страната с над 40 000 членове. Войната на Русия срещу Украйна разедини вярващите, казва пред АРД чешкият духовник Рафаел Моравски. За него Руската православна църква е рупор на Кремъл и на руския режим.

„Тя внушава страхове, като твърди, че православните са длъжни да са на страната на Русия и срещу западната цивилизация, защото иначе автоматично заставали на страната на Сатаната и душите им нямало да бъдат спасени“, казва Моравски. Амосковският патриарх Кирил възхвалява нападението срещу Украйна и нарича загиналите войници „мъченици“, пише АРД. Медията припомня, че той е бил първият, когото Чехия включи в своя списък със санкции преди две години. Аргументите – Руската православна църква и нейният ръководител са част от репресивния апарат на Кремъл.

Патриархът, на когото са наложени санкции и от Канада, Великобритания, Литва и Естония, няма право да влиза на територията на Чехия и да извършва там дейност. Активите му са замразени, но само личните. А църквата в Карлови Вари не е сред тях.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини