Голямото дело срещу Meta: Ще се раздели ли Facebook с Instagram и WhatsApp?

Компанията-майка на Facebook, Meta Platforms, се изправя пред високорисков съдебен процес във Вашингтон от понеделник заради обвинения, че е изградила незаконен монопол в социалните мрежи, като е похарчила милиарди долари за придобиването на Instagram и WhatsApp — казус, при който американските антимонополни регулатори настояват сделките да бъдат отменени, предаде Reuters.

Според твърденията на Федералната комисия по търговия (FTC) на САЩ, придобиванията отпреди повече от десетилетие са били насочени към елиминиране на зараждащи се конкуренти, които биха могли да застрашат статута на Facebook като водеща социална платформа за връзка между потребители. Делото е заведено през 2020 г. по време на първия мандат на президента Доналд Тръмп.

FTC иска Meta да бъде принудена да се преструктурира или да продаде части от бизнеса си, включително Instagram и WhatsApp.

Главният юридически директор на Meta, Дженифър Нюстед, определи делото като „слабо“ и заяви в блог пост в неделя, че то ще обезкуражи инвестициите в технологичния сектор.

„Абсурдно е FTC да се опитва да разбие една велика американска компания, докато същевременно администрацията се бори да спаси китайския TikTok“, написа тя.

Процесът представлява екзистенциална заплаха за Meta, която по някои оценки получава около половината от рекламните си приходи в САЩ именно от Instagram. Същевременно делото ще покаже колко сериозно новата администрация на Тръмп възнамерява да се изправи срещу големите технологични компании. Meta прави редовни жестове към Тръмп след избирането му на власт, като премахва политики за модериране на съдържание, които републиканците считаха за цензура, и дари 1 милион долара за неговата инаугурация. Главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг също е посещавал Белия дом няколко пъти през последните седмици.

Говорител на FTC, Джо Саймънсън, заяви: „Тръмп-Ванс комисията на FTC е напълно готова за този процес. Разполагаме с едни от най-усърдните и интелигентни адвокати в страната, които работят денонощно.“

Очаква се Зукърбърг да свидетелства

Зукърбърг ще бъде призован да даде показания в съда и ще бъде разпитван за имейли, в които предлага придобиването на Instagram като начин за неутрализиране на потенциален конкурент на Facebook, както и за опасенията му, че WhatsApp може да прерасне в социална мрежа.

Meta твърди в съдебни документи, че придобиванията на Instagram през 2012 г. и на WhatsApp през 2014 г. са донесли ползи за потребителите, а изказванията на Зукърбърг от миналото вече не са релевантни, имайки предвид ожесточената конкуренция от TikTok на ByteDance, YouTube на Google и приложението за съобщения на Apple.

Как потребителите прекарват времето си в социалните мрежи и дали възприемат услугите като взаимозаменяеми ще бъде ключов въпрос в делото. Meta ще посочи като доказателство за конкуренция нарасналия трафик към Instagram и Facebook по време на краткото блокиране на TikTok в САЩ през януари, според съдебни документи.

FTC твърди, че Meta държи монопол върху платформите, използвани за споделяне между приятели и семейство, като основни конкуренти в САЩ са Snapchat на Snap и MeWe — малко приложение, ориентирано към поверителността, стартирало през 2016 г. Платформи като X (бившия Twitter), TikTok, YouTube и Reddit, където съдържание се излъчва към непознати на база споделени интереси, не са взаимозаменяеми, според FTC.

Окръжният съдия Джеймс Боасбърг заяви в решение от ноември, че FTC разполага с достатъчно доказателства, за да продължи делото, но агенцията ще се изправи пред трудни въпроси дали обвиненията ѝ ще издържат в съдебната зала.

Процесът се очаква да продължи до юли. Ако FTC спечели, ще трябва в отделен процес да докаже, че мерки като продажбата на Instagram или WhatsApp биха възстановили конкуренцията.

Особено тежък удар за Meta би било загубата на Instagram.

Макар Meta да не публикува приходи по приложения, изследователската компания Emarketer прогнозира през декември, че Instagram ще генерира 37,13 милиарда долара през тази година, малко над половината от рекламните приходи на Meta в САЩ.


Instagram също така носи най-високи приходи на потребител в сравнение с всяка друга социална платформа, включително Facebook.

WhatsApp засега допринася само с малка част за общите приходи на Meta, но е най-голямото ѝ приложение по брой ежедневни потребители, като компанията усилено работи върху монетизация чрез инструменти като чатботове. Зукърбърг заяви, че подобни „бизнес съобщения“ вероятно ще задвижат следващата вълна на растеж за компанията.

Това дело е едно от петте, при които FTC и Министерството на правосъдието на САЩ обвиняват големите технологични компании в незаконни монополи.

Amazon и Apple също са подведени под съдебна отговорност, а Alphabet (компанията майка на Google) е обект на две дела, включително такова, при което следващата седмица започва процес за принудителна продажба на браузъра Chrome.

 

Източник: frognews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини