Има „епидемия от аутизъм“, смята здравният министър на САЩ Робърт Кенеди-младши и обещава до септември да е проучил на какво се дължи това. Какви са причините за аутизма и наистина ли хората с аутизъм стават все повече?
Здравното министерство на САЩ започва „мащабни изследвания“, които в срок до септември трябва да установят „какво е предизвикало епидемията от аутизъм“, обяви американският министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши.
Броят на диагностицираните с аутизъм хора се увеличава през последните години. През 2020 година едно на всеки 36 деца е било диагностицирано с поведенческо разстройство от аутистичния спектър. През 2000 година броят на тези деца е бил едно на всеки 150, показват данните на американския Център за контрол и превенция на заболяванията.
Експертите са крайно скептични към твърденията на Кенеди, че само за няколко месеца ще успее да определи причините за увеличаващия се дял на хората с аутизъм. След като десетилетия наред учени изследват генетичните и неврологичните причини за аутизма, „идеята, че изведнъж до септември ще установим причините, е нереалистична“, смята Джеф Бърд, когнитивен невролог и експерт по аутизъм в Оксфордския университет и Университетския колеж в Лондон, Великобритания.
Какво причинява аутизъм?
Има много различни симптоми на аутизма и не е задължително различните хора да ги изпитват по един и същи начин. За някои социалното общуване е предизвикателство и силно ги изтощава. Други пък имат трудности с ученето или са свръхчувствителни към сензорни стимули като докосване или светлина.
Разстройствата от аутистичния спектър се пораждат от промени в развитието на мозъка в ранна възраст. Изследванията показват, че при хората с аутизъм може да се наблюдава широк спектър от промени във функционирането на мозъка. Учените са „сигурни, че това се дължи на генетиката“, казва експертът Джеф Бърд. Около 80 на сто от случаите на аутизъм са свързани с наследствени генни мутации.
Установено е, че промените в някои гени като MECP2 променят развитието на мозъка, но няма ясни доказателствата, че конкретните промени са пряко свързани с аутизма. „Диагностицирането на аутизма винаги е било най-голямото предизвикателство в изследванията, тъй като нямаме биологичен маркер за аутизъм“, казва Бърд. Това изправя пред трудности изследователите, които се опитват да разберат биологичните причини за аутизма.
По-добра диагностика и повече осведоменост
Експертите смятат, че основната причина за растящия брой на случаите на аутизъм е, че клиничните и социалните дефиниции са се променяли многократно, откакто аутизмът е описан за пръв път преди 80 години. „Сега е честа практика да бъдат диагностицирани и хора с много по-леки затруднения, така че това донякъде обяснява увеличения брой случаи“, казва Бърд.
Освен това промените в диагностиката са помогнали на експертите по-често да улавят признаците на аутизъм при момичетата. „Аутизмът се определяше най-вече според това как се проявява при момчетата, а диагнозите на момичетата просто се напасваха. Сега разширяваме обхвата на това, което се смята за отговарящо на критериите за аутизъм, за да отчетем как се проявява при жените“, пояснява още Бърд и добавя: „Естествената последица е, че случаите на аутизъм се увеличават“.
Движението за невроразнообразие също допринесе за по-широките критерии за диагностика. „Информираността вероятно е увеличила броя на хората, които търсят оценка и диагноза. Така тези хора могат да почувстват облекчение, намирайки отговори и потенциални следващи стъпки“, казва Сузи Ярдли, изпълнителен директор на организацията „Детски аутизъм Великобритания“.
Учените също така проучват дали фактори като замърсители, промени в оста черва-мозък или имунната система могат да имат пряко въздействие върху невроразвитието и аутизма. Бърд смята, че доказателствата около тези теории не са убедителни. „Несъмнено замърсителите влияят зле, но бих се изненадал, ако те увеличават случаите на аутизъм“, казва експертът.
Категорично: ваксините не причиняват аутизъм
Теорията, че ваксините са причина за нарастващите случаи на аутизъм, е многократно и категорично опровергавана. През последните две десетилетия учените проведоха много мащабни и подробни проучвания, за да установят дали някой от аспектите на ваксинацията може да причини аутизъм. Нито едно от тези изследвания не показа каквато и да било връзка между аутизма и ваксините, поставени по време на бременност или след раждането.
Невярното твърдение, че ваксините причиняват аутизъм, се основава на публикувана през 1998 г. статия, в която се изказват предположения за връзка между ваксината срещу морбили, паротит и рубеола (MMR) и проблеми в развитието на мозъка. По-късно се установява, че в изследването има сериозни грешки, в резултат от което то е оттеглено. Но вредите, нанесени от статията, си остават.
Проблемните позиции на Кенеди
Посланията на настоящия здравен министър Кенеди срещу ваксините са добре документирани. Миналия месец той нареди на Центъра за контрол и превенция на заболяванията да проучи връзката между ваксините и аутизма, въпреки че предишни изследвания на същата агенция не показват такава връзка. Освен това Робърт Кенеди-младши омаловажи епидемията от морбили в Тексас, която зарази 500 души и уби две неваксинирани деца.
А що се отнася до аутизма, някои групи за защита на правата на човека твърдят, че аутизмът не е заболяване и следователно няма какво да се лекува, обяснява Сузи Ярдли. Други обаче смятат, че тези, които твърдят, че аутизмът не е заболяване, „надделяват над гласовете на голям брой хора с аутизъм, които са убедени, че животът им е бил негативно повлиян от това, че имат аутизъм“, казва на свой ред експертът Джеф Бърд.