Инфлацията вече е 4% на годишна база
Инфлацията през март порасна с 0.2% и на годишна база вече е 4%, показват данните на НСИ.
Най-голямо е увеличението на цените в групите: „Съобщения“ (+1.3%), „Здравеопазване“ (+0.9%), „Ресторанти и хотели“ (+0.8%) и „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (+0.6%).
„Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ - увеличение с 0.3%, а „Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома“ - увеличение с 0.3%.
Сред хранителните стоки през март най-много са поскъпнали (със 7-8%) някои зеленчуци като домати, пипер и зеле. Преди Великденските празници цената на яйцата е нараснала средно с 5.3%. От млечните продукти сиренето поскъпва с 1.3%, а киселите млека - с 0.6%, но се отбелязва поевтиняване на кравето масло с 1.3% и на прясното мляко с 0.9%. За пореден месец се вдигат цените и на шоколадовите изделия - с 3.8%, кафето - с 2.8% и какаото - с 0.9%.
В същото време през март се регистрира поевтиняване на зелени салати, краставици, моркови, лук, риба, свинско месо, сол, захар, боб и леща.
В групите на нехранителните стоки и на услугите e регистрирано увеличение на цените при куриерските услуги - със 7.5%, събиране и изхвърляне на битови отпадъци - с 6.2%, централно газоснабдяване - с 2.6%, бръснаро-фризьорски услуги - с 2.6%. Поскъпват още таксиметровите услуги, шофьорски курсове, ремонт на автомобили и метан за ЛТС.
Намаление на цените е регистрирано при пакетни услуги за почивка и туристически пътувания в страната - с 4.6%, дизелово гориво - с 2.1%, бензин А95Н - с 1.7%, дърва за отопление - с 1.4%, бензин А100Н - с 1.4%, велосипеди - с 1.1%, облекло - с 0.9%, продукти за лична хигиена - с 0.5% и др.
През март лекарските услуги са поскъпнали с 1.6%, лекарствата - с 1.0%, стоматологични услуги - с 0.8% и услуги на медицински лаборатории - с 0.6%.