„Сигурността на Европа е немислима без Турция“, заяви наскоро президентът Ердоган. Той знае, че ЕС се нуждае от него. Затова и критиките срещу ареста на истанбулския кмет Екрем Имамоглу са твърди беззъби.
Когато Екрем Имамоглу, арестуваният лидер на опозицията в Турция, се появи в съда в петък, където се гледаше едно от многото дела срещу него, привърженици го посрещнаха пред сградата. Според тях обвиненията срещу Имамоглу са политически мотивирана акция, която цели да му попречи да се кандидатира за президент. Той е смятан за най-силния опонент на Ердоган с най-големи шансове да сложи край на неговото управление, продължило повече от две десетилетия.
Колебливата европейска реакция
Ако бъде осъден, на Имамоглу може да бъде забранено да заема публичен пост. Мнозина виждат в обвиненията политически мотиви, но правителството в Анкара твърди, че правосъдието е независимо. Но въпреки продължилите седмици наред антиправителствени протести и съдебния процес, който мнозина смятат за поредната стъпка към авторитаризъм, реакцията на Европейския съюз бе по-скоро вяла.
Според Селим Кунералп, бивш посланик на Турция в ЕС, ЕС е бил „доста колеблив“ в реакцията си на ареста на кмета на Истанбул и последвалите репресии спрямо протестиращите. „Мисля, че лидерите на ЕС не искаха да изглеждат твърде враждебно настроени към президента Ердоган“, коментира дипломатът пред ДВ.
Турция е кандидат за членство в ЕС и от нея се очаква да поддържа високи стандарти в областта на върховенството на правото, правата на човека и свободата на медии. Според експерти обаче нарастващата стратегическа важност на Турция като член на НАТО изглежда влияе на реакцията на Европа, когато се стигне до нарушаването на тези ценности.
„Кметът на Истанбул не е в топ 10 на приоритетите на ЕС"
Съветът на Европа вече настоя за „незабавното освобождаване“ на Имамоглу. Някои германски политици застанаха на страната на протестиращите. Съпредседателят на Зелените Феликс Банашак дори посети Турция, за да „подкрепи демократичните сили“. „Има повече от една индикация, че правосъдието вече не е независимо“, коментира пред ДВ и Серпил Мидятли от Германската социалдемократическа партия.
Еврокомисарката по разширяването Марта Кос отмени своя визита в Турция в знак на протест срещу задържането на кмета. „Европейският съюз е дълбоко обезпокоен от задържането и ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и други публични фигури, включително представители на медиите и на гражданското общество“, заяви Кос в Европейския парламент в началото на април, определяйки ситуацията като „отстъпление от демокрацията“. „Многократно сме заявявали, че Турция трябва ефективно да обърне негативната тенденция в областта на основните права и върховенството на правото“, допълни тя. Но тя препрати към ограниченията, пред които е изправен ЕС по отношение на позицията си, след като спомена, че „в Сирия, в руската агресивна война срещу Украйна, в Ливан и в Южен Кавказ, Турция е стратегически партньор на Европа“.
Аслъ Айдънташбаш от Европейския съвет по външна политика коментира, че реакцията на ЕС е плод на различните геополитически предизвикателства, пред които Общността е изправена. Според нея ЕС е преминал към „хладнокръвен и прагматичен подход“, тъй като сътрудничеството с Турция в различни регионални кризи, които имат пряко отношение към ЕС, е необходимо. „Ясно е, че кметът на Истанбул не е в топ 10 на приоритетите на ЕС спрямо Турция“, добавя тя.
Миграция и посредническа роля в Украйна
През 2015 година Брюксел сключи споразумение с Турция. В рамките на него страната получи девет милиарда евро, за да ограничи нелегалната миграция към Европа. Освен това Турция поддържа добри отношения с Русия дори и след началото на войната в Украйна. Расте усещането, че Анкара ще трябва да играе важна роля за опазването на мира, ако такъв бъде договорен. „Сигурността на Европа е немислима без Турция“, заяви наскоро президентът Ердоган. Според експерти турски войници могат да бъдат изпратени като миротворци на територията на Украйна след постигането на споразумение между Москва и Киев.
Генералният секретар на НАТО Марю Рюте нееднократно е подчертавал важността на Турция както за зърнената сделка в Черно море, така и за снабдяването на Украйна с муниции, оръжия и дронове. На пресконференция в началото на април Рюте избегна въпрос за ареста на Имамоглу. Полският премиер Доналд Туск пък заяви, че се надява Турция да играе водеща роля в спирането на войната в Украйна.
Според Аслъ Айдънташбаш Ердоган се опитва да се договори със съюзниците си в НАТО. „В момента Турция е най-голямата сила в региона на Черно море. Тя казва на западните си партньори, на своите съюзници, че срещу отблъскването на Русия иска подкрепа за своите усилия за военна модернизация“, коментира експертката. „Посланието е: Ние няма да се бием с Русия, но нашето силно присъствие означава да попречим на Русия да контролира Черно море.“
ЕС губи лостовете си за влияние
Още от началото на войната в Украйна Турция отказва да наложи санкции на Русия и продължава да купува руски газ и петрол. Има опасения, че заради икономическата си зависимост от Русия Турция може да остане по-близка с Москва, отколкото с Брюксел. Газопроводът „Турски поток“ доставя газ в страната, Турция освен това изнася най-много земеделска продукция към Русия и посреща милиони туристи оттам всяка година.
Докато Русия все повече прониква в Турция, ЕС загуби свои лостове за влияние, след като замрази кандидатурата на Турция за членство. „ЕС няма никакви лостове за влияние, защото не се водят преговори по процеса на присъединяване на Турция, по задълбочаването на митническия съюз или за либерализиране на визовия режим“, коментира бившият турски посланик Кунералп.
Експертите смятат, че макар по-силните връзки с Турция да предлагат сериозни стратегически предимства за ЕС, твърде голямото отдалечаване от европейските ценности може да постигне обратен ефект.