България прие с официалности първия изтребител F-16 Block 70, a до края на годината САЩ и „Локхийд Мартин“ трябва да доставят още седем машини. България закупи за общо около 5 млрд. лева 16 изтребители, които трябва да заменят старите съветски MиГ 29, които все още са единствената възможност за охрана на въздушното ни пространство.
Проектът за модернизирането на бойната ни авиация обаче е още в началото и крие много подводни камъни, които могат да го компрометират през следващите години.
Липса на достатъчно средства
През последните години летят едва по пет-шест МиГ-а и дефакто те изпълняват само задачи по Аir Policing. Експлоатацията на 16 F-16 ще изисква сериозни финансови средства, които ще са голямо предизвикателство за всяко едно правителство.
Ако ВВС не бъдат сметнати за сериозен приоритет, може да се повтори ситуацията с последната най-скъпа придобивка на военната авиация хеликоптерите „Cougar“.
След като бяха закупени, те стоят предимно на земята заради липсата на средства за поддръжка и експлоатация.
Хората
България ще трябва да осигури достатъчно подготвени пилоти за новите F-16, а обучението е много скъпо. Страната ни срещна затруднения с осигуряването на достатъчно пилоти за F-16, след като някои от изпратените бяха върнати предсрочно по искане на САЩ.
Президентът Румен Радев официално поиска част от обучението на българските пилоти на F-16 да става в България и в други страни от региона, като това би дало възможност за подготовката на по-голям брой пилоти.
В същото време от години се говори за напрежение в бойната авиация, когато се коментира бъдещето на персонала, който е свързан с MиГ 29.
Сериозно напрежение има и след последните трагични инциденти, които доведоха и до определени размествания във ВВС.
МиГ-овете
Докато България усвои напълно новите самолети, ще се разчита на старите МиГ-ове за охраната на въздушното ни пространство.
В същото време поддръжката им е изключително трудна и скъпа след руската военна агресия срещу Украйна.
Инфраструктурата
Военното министерство все още не е готово с модернизацията на Трета авиобаза, известна като „Граф Игнатиево“.
Проектът се движи с огромно закъснение и поскъпване от първоначалния план и има сериозна опасност да компрометира експлоатацията на новите изтребители F-16.
За да се навакса изоставането, правителството взе решение да избира фирмите по специални правила, които позволяват заобикалянето на конкурсите.
Проблеми с индустриалното сътрудничество
Военните сделки се разглеждат като част от междудържавните отношения, но ние не успяваме да извлечем стратегическо предимство от тях.
Все още има много малко неща направени дори по програмата за индустриално сътрудничество по договора за F-16. Отговорностите за него се делят между министерствата на отбраната, на икономиката и на иновациите, които имат проблеми с координацията и подготовката на проектите.
Миналата година държавата реши да инвестира 13 млн. лева в завода „Авионамс“, за да може да изпълнява дейности по поддръжката на новозакупените от САЩ и „Локхийд Мартин“ изтребители F-16 Block 70.
Около това решение обаче имаше резерви от страна на военното министерство, които за пореден път показаха липсата на координация между министерствата.