Радослав Рачев беше подсъдим за продажбата на дял от EVN
Проваленото знаково дело за продажбата на миноритарния дял от EVN продължава да трупа загуби за прокуратурата, т.е. за данъкоплатците. Един от подсъдимите - Радослав Рачев, окончателно е спечелил дело по Закона за отговорността на държавата и сега трябва да получи обезщетение от 30 000 лв. за неимуществени вреди и за 32 400 лв. за имуществени. Това се вижда от електронното деловодство на Върховния касационен съд. Отделно прокуратурата дължи и лихви. Към 11 февруари, когато е постановено определението на върховния съд, лихвата е малко над 27 хил. лв.
Рачев и колегите му от инвестиционния посредник „Булброкърс“ Любомир Евстатиев и Петър Василев, бяха подсъдими заедно с бизнесмена и издател Иво Прокопиев, както и бившите министри Симеон Дянков и Трайчо Трайков. След като загуби делото на две инстанции, прокуратурата се отказа да протестира пред Върховния касационен съд. Така през юни 2021 г. влязоха в сила оправдателните присъди на шестимата и те получиха право да съдят прокуратурата за вреди.
Като определят размера на имуществените вреди, които в случая са платени от изпълнителния директор на „Булброкърс“ Рачев за адвокати, съдиите отбелязват, че срещу него е имало граждански иск за 7,4 млн. лв.
Прокуратурата твърдеше, че в края на март 2010 г. Прокопиев се е изказал в полза на продажбата на миноритарния дял в EVN пред Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Така той подпомогнал тогавашния вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков да извърши длъжностно престъпление. Дянков беше подсъдим за оказван натиск върху тогавашния ръководител на Агенцията за приватизация и настоящ министър на икономиката Емил Караниколов да възложи изготвяне на занижена оценка на остатъчния държавен дял от 33% в „ЕВН България Електроразпределение“ АД. Трайчо Трайков беше обвинен за безстопанственост, защото е апортирал дяловете на държавата в Държавната консолидационна компания, т.е. изпълнил е решението на правителството. Впоследствие тези дялове са продадени през фондовата борса. На подсъдимата скамейка нямаше нито един човек от Агенцията по приватизация, въпреки че точно тя е в основата на сделката.
Рачев беше обвинен през май 2016 г. в злоупотреба с доверие - съзнателно ощетяване на поверено му чуждо имущество, от което са последвали значителни щети.
Наказателното производство е продължило 5 години и 16 дни и му се е отразило много тежко както в личен, така и в професионален план, обяснява съдът. Рачев рухнал. Изпитвал притеснение, станал изключително подтиснат, не можел да спи, затворил се в себе си, изпитвал огромен срам. Приятелите му се отдръпнали, постоянно обяснявал, че не е извършил деянието, в което е обвинен. Воденото дело го злепоставило пред колегите му, наложило да се преквалифицира и да работи в друга сфера.
ЧИСЛА
През 2023 г., за когато са последните достъпни данни на прокуратурата, тя е осъдена по 281 дела по ЗОДОВ. Броят им е по-голям от предходните две години, когато броят им е 248 и 231. Присъдените обезщетения за 2023 г. са 2 824 095 лв. Предишните две години сумите са 2 564 814 лв. и 2 004 234 лв. Предстои да видим и данните за м.г.