Още тази година България ще получи първите 33 машини „Страйкър“ за Сухопътните войски, съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов на днешната церемония по повод патронния празник на Военната академия „Г. С. Раковски“ и 113-ата годишнина от създаването ѝ.
България купи общо 198 бойни и спомагателни машини, 183 от които от фамилията „Страйкър“ за 1,376 млрд. долара. В доставката, която е за Сухопътни войски, ще има разузнавателни и командно-щабни машини, специални машини за ядрено, химическо и биологично разузнаване, за медицинска евакуация, за инженерно осигуряване, транспортни и евакуационни машини. Останалите 15 са спомагателни камиони. Началото на доставките е предвидено за третото тримесечие именно на 2025 г., а краят им - за първото тримесечие на 2028 г.. Основното количество от бойни и спомагателни машини ще бъде доставено през 2026 и 2027 г., с темп на доставките от десет машини на месец.
По думите на Запрянов модернизацията на Българската армия върви с ускорени темпове. „Вчера бяхте свидетели на приемането на първия български самолет F-16 Block 70, вторият кораб на Военноморските сили е на вода. Започва реално попълване на въоръжените ни сили с нова бойна техника и то в частта бойни способности, коментира той в понеделник, цитиран от БТА.
„Подготовката на кадри в системата на отбраната и въоръжените сили проличава в реалния живот, когато възпитаниците заемат отговорните командни длъжности. Офицерите, подготвени от нашата военнообразователна система, доказват, че са напълно равностойни на своите партньори, когато заемат международни длъжности в щабовете на НАТО и при участие на Българската армия в международни операции и мисии на ООН, НАТО и ЕС“, заяви военният министър..
Според него войните в 21 век дават сериозния тласък за използването на съвременни технологии, което налага преосмисляне на нашата подготовка, осъвременяване на учебното съдържание, подобряването на условията за труд и обучение, адекватното възнаграждение, но и повишаването на изискванията към кадрите.
„Новият пакет на способностите на НАТО е много по-широк, по-всеобхватен и по-изискващ усилия за реализация в сравнение със досегашния, предвид на това, че конвенционалната война се завърна в Европа и трябва да сме готови да воюваме за защита на териториалната цялост на нашата страна и на алианса“, посочи министърът на отбраната.
Навлизаме в един следващ на модернизация на Въоръжените сили. Дългоочакван етап, за който бяха положени много усилия на всички нива, каза на церемонията и зам. -началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов.
Наред с новата техника и въоръжение, които вече постъпват във видовете въоръжени сили, са необходими лидери и командири с иновативен подход. Командири, които имат качества и мотивация да способстват за предотвратяване, възпиране и отговор на наложените заплахи срещу националната сигурност, заяви генерал-лейтенант Михаил Попов.