Синдикат „Образование“ иска изсветляване на директорските заплати
Стара идея се завъртя на нови обороти в публичното пространство - учениците със среден успех Добър 5 от последните 3 г. на обучението си да бъдат освобождавани от матура.
Идеята, която всъщност съществуваше преди повече от 20 г., е „изникнала“ наново от анкета на синдикат Образование към КТ „Подкрепа“, посветена на очакваните реформи в системата на образованието. Оттам твърдят, че изследването е направено по методите на „национална анкета“ и „ад хок“, като в него са участвали повече от 4000 учители, родители и заинтересовани граждани.
Един от въпросите в анкетата е бил: „Подкрепяте ли възможността за освобождаване от ДЗИ при среден успех „Много добър“ (5.00) от последните три класа в гимназиалния етап?". А участниците категорично с 74,3% са подкрепили тази възможност. „Това е мотивация за учениците през последните три гимназиални класа и освобождаване на време, за да се подготвят за изпити във ВУЗ“, коментират от синдиката. Оттам припомнят, че България, въпреки многото си университети, си остава като нетен износител на студенти и то на тези с най-висок успех. „Българският пазар на труда не може да задържи най-добрите ни ученици“, посочват от „Образование“.
Връщането към старата практика отличните ученици да се освобождават от матурите на практика ще обезсмисли смисъла на държавните зрелостни изпити като независимо външно оценяване, с който те бяха въведени. Доста спорно е доколко оценките в училище са достатъчно обективни на фона на масовото писане на шестици, за което дори предаватели признават. Не е ясно как е изчислен прагът от Добър 5, при постигането на който учениците биха били освобождавани от матури, и защо не е примерно 5.50 или 5.70 и т.н. Любопитно е и как освобождаването от матури ще спре изтичането на мозъци - какво пречи например отличните ученици, освободени от зрелостни изпити, да започнат още по-отрано подготовката си за кандидатстване именно в чуждестранен университет.
На другия въпрос: „Приемате ли въвеждането на възможност за повтаряне на първи клас (само веднъж) при наличие на дефицити в езиковите и социалните умения на ученика?", 88,4% от респондентите са отговорили, че са „за“ повтаряне на класа при тези дефицити. „Това потвърждава националния анализ на ефективността на училищния закон, както и несъвършенството на училищната политика в начален етап“, смятат от профсъюза и припомнят, че отдавна предлагат да отпадне НВО в 4 клас и да има възможност за повтаряне на клас през целия начален етап.
По този въпрос просветният министър Красимир Вълчев е заемал по-скоро противоположни позиции - че системата трябва да бъде включваща, а не изключваща, и първо учителите и образователната система като цяло следва да помогнат на детето, преди да го изпращат да повтаря класа.
Директорски заплати
Относно започналата процедура по увеличение на заплатите в сектора, от синдикат „Образование“ посочват, че някои директори вече са готови с увеличенията на работещите, но правилата за директорските заплати още са в проект. „Предлагаме директорските заплати в системата да преминат към Наредба №4 от 20.04.2017 г. за нормиране и заплащане на труда, а не да са на „тъмно“ със специална методика“, казват те.