Митове и факти за сърдечносъдовата система, които определено изненадват

Сърдечносъдовата система изпълнява важни функции в човешкия организъм. Не случайно сърцето е наричано „моторът на организма“ и единствено правилното му функциониране осигурява нормален живот. Има много важни факти за сърдечносъдовата система, които не са толкова популюрни и които изненадват.

1. Сърцето е кух мускулест орган, който не е чифтен орган и увреждането му от различни процеси почти винаги е необратимо. Сърцето е с големината на юмрук и тежи средно между 200-250 грама. Може би е всеизвестен факт, че то е разположено в средата на гръдния кош. Това е нормалното разпределение на органите в човешкото тяло, което се обозначава с медицинския термин situs solitus.

Разбира се, съществуват и някои леки вариации в позицията на сърцето и при по-слаби пациенти то се разполага по-срединно, а при по-пълни пациенти по-хоризонтално. Съществува и абнормно разположение на сърцето в дясната половина на гръдния кош, което се обозначава с медицинския термин декстрокардия.

2. Често задаван въпрос е дали сърцето боли. Сърдечният мускул боли, тогава когато страда от недостиг на кислород и се дразнят нервни окончания, които го инервират. Сърдечната гръдна болка има няколко характеристики, които я отличават от болката с друг произход в гръдния кош. Сърдечната гръдна болка има следните характеристики: тя се появява предимно при провокиращ момент - физическо или психическо натоварване, стрес; продължава 5-10 минути, а болка с продължителност над 20 минути е съмнителна за възникване на миокарден инфаркт.

Сърдечната гръдна болка има опасващ характер, често се излъчва към гърба, долната челюст и плешките и е придружена от вегетативна симптоматика - гадене, позиви за повръщане, изпотяване.

3. Значете ли, че най-честия ден от седмицата за настъпване на миокарден инфаркт е понеделник, особено понеделникът след продължителна почивка. Това е така защото в този ден хората изпитват най-много стрес при адаптирането си в работната среда и следователно отделят най-много стресови хормони, които могат да доведат до разкъсване на плака и съответно инфаркт.

Освен това зимата и студените климатични условия по-често предразполагат към сърдечно-съдови инцидентни за сметка на лятото и слънчевите дни.

4. Важен факт е, че сърцето работи средно с честота между 60 и 100 уд./мин. Това разбира се се определя от редица особености от страна на самия пациент - подлежащ сърдечен ритъм, тренираност, някои придружаващи заболявания и прием на медикаменти.

Средно сърцето бие около 100 000 пъти на ден.

Новородените поддържат много по-висока сърдечна честота в сравнение с възрастните хора, тяхната средна честота е около 120 уд./мин., а понякога в условията на температура или анемия може да стигне до 150 уд./мин.

5. Сърдечният дебит е изключително важен показател за нормалното кръвоснабдяване на всички органи в човешкия организъм.

Средно за едно денонощие сърцето изтласква между 7000 и 8000 литра кръв на ден. Сърдечният дебит може да се удвои в условията на интензивно физическо натоварване, например при спринтьори. Кръвта се изтласква от сърцето и се разпределя в кръвоносните съдове, за да осигури обмена на кислород и полезни вещества към останалите органи.

6. Интересен факт е, че средната дължина на кръовоносните съдове в човешкото тяло е средно около 100 000 километра. Някои от тях могат да бъдат с размера на косъм, като капилярите например, с което осигуряват достатъчна съдова повърхност за отлично кръвооросяване в спланхникусовите и периферните органи.

7. Аортата е най-големият кръвоносен съд в човешкото тяло. Нейните главни клонове се отделят по цялото ѝ протежение, като най-изначално се отделят каротидните съдове, които кръвоснабдяват мозъка. Разкъсването на аортата се обозначава с медицинския термин аортна дисекация и може да бъде една от причините за внезапна сърдечна смърт.

8. Интересно схващане е, че само при високо кръвно ни боли главата.

Това не е така, ниските стойности на артериалното налягане също са съпроводени от болезненост в областта на главата. Причината за главоболието в тези случаи се крие в спонтанната хипонезия на мозъка в този случаи.

Недостатъчното оросяване на мозъка може да се усети като главоболие, което се разполага в областта на челото. В повечето случаи това оплакване се придружава от гадене, двойно виждане и световъртеж. На практика това са симптоми, които изключително много се припокриват с оплакванията и при високо кръвно налягане и в тези случаи разграничаването може да бъде много трудно.

9. Знаете ли, че усещането за сърцебиене невинаги означава аритмия? Много често пациентите описват сърцебиенето като неприятно ускоряване или разбъркване на сърдечния ритъм, което им носи неприятно усещане. Невинаги обаче зад тези усещания се крие истинска, обективизирана сърдечна аритмия.

10. Знаете ли, че „синдромът на разбитото сърце“ крие зад себе си истинска диагноза и това не е просто разговорен израз за хората подложени на неприятни емоции. Синдромът на разбитото сърце носи още името Takotsubo syndrome. Причинява се от продължителен спазъм на коронарна артерия, която предизвиква хипоперфузия и хипокинезия на типично място от кухината на лява камера.

Дължи се на отделяне на голямо количество стресови хормони в условията на силна емоция, стрес или неприятно за пациента събитие. Протича с типичната сърдечна гръдна болка, образни методики за засягане на сърцето и ензими за миокардна исхемия и често може да се обърка с истински остър коронарен синдром, при който в повечето случаи има запушване на коронарна артерия.

+. За финал ще ви разкрия един интересен факт а именно, че конете могат да имитират сърдечната честотата на човека, който ги гали. За разлика от другите животни конете имат доста по-голяма връзка и възприемат по осезаемо човека, така че да имитират сърдечната му дейност. По този начин след време тази особеност може да се използва като детектор, който да улавя отделянето на стресови хормони от тялото на човека.

Референции:

https://www.unitypoint.org/news-and-articles/16-surprising-facts-about-your-heart-infographic

Източник: http://puls.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от Рубрика „Здраве“

Последни новини