Родопчани произвеждат вино, хармонизирайки го с българска ръченица, пият го под звуците на каба гайда

      Родопчани произвеждат вино, хармонизирайки го с българска ръченица, а го пият под звуците на каба гайда. Производителите от винарската изба „Ария Сатра” в Момчилград Венцислав Драмалиев и Велко Бонев са категорични, че под звуците на ръченица виното ферментира по- добре и става по качествено, както в древността. Пиенето му е цяло изкуство, божествено свещенодействие, както при древните сатри, тракийско племе обитавало Родопите.

     За да убедят в това любителите на виното собствениците на избата бяха поканили гости във винарната на вечер на хумора и родопската музика.

      От най-дълбока древност траките са свързвали виното с древните мистерии на бог Дионис. Мистериите поставят началото на античната комедия. Спътниците на Дионис-сатирите зареждат с пиперливи раздумки трапезите,  на които се е почитал бога на виното. Именно с пиперливи раздумки бяха посрещнати и гостите на винарната в Момчилград.

      Гостите на избата се смяха със сълзи на родопските лакардии на зевзеци от с.Момчиловци. С неповторимо настроение ги заредиха Стою Цветков и Атанас Парев. Пяха се родопски песни под звуците на гайдата на младия гайдар Никола Илчев.

     Атмосферата напомни за древните мистерии на сатрите в Родопите. Смехът бе заразителен. В разказването на лафоризми се включиха и гости на винарната. Те споделиха, че вечерта е уникална.

      Съсобственикът на „Ареа Сатра” Венцислав Драмалиев разказа как се прави вино по древна тракийска традиция. Той подчерта, че правенето на вино при сатрите е било свещенодействие. Те са религиозно общество, което се докосва до божествената светлина. Почитта към Дионис е част от умението им да приемат неговите мистерии. Виното е питие на аристократите. Производството на вино е разпространено навсякъде по света , благодарение на миграцията на траките, посочи Венцислав Драмалиев. Той бе категоричен, че виното не може без музика. Така е било още от времето на тракийския певец Орфей. Той каза ,че вечерта е посвещение на гостите в древните мистерии. Хората са искали винаги да усвоят максимален капацитет на своя мозък. Траките са го постигали,чрез пиенето и таченето на виното, каза още Венцислав Драмалиев. Приемете виното –в него е бог и светлината, призова домакинът. Пожела гостите да се наслаждават на звуците на гайдата, които са свещени за траките, както виното.

      Известната българска поетеса Роса Соколово говори за хумора и виното. Припомни за хумористите от Кърджали:Тодор Мухтаров, Христо Станчев, Малин Кацаров, Александър Щинков, Ангел Рачев. Според нея вечерта е посветена на лафоризите, термин на Тодор Мухтаров,родопчанинът учител на хумористите от Източните Родопи. Тя го определи като корифей на хумора в Родопите. Роса Соколова го цитира,че доброто е светлината в дългия друм на живота. За това е и отличен с голямата награда „Златното перо”.

    Специален поздрав бе родопската песен „Девойко мари хубава” в която се пее:”Девойко мари хубава,сипни ми винце да пийна!”

    Текст и снимки:Георги Кулов

    Източник: Kardjali.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини