Турци купуват имоти: Защо в Гърция са загрижени

Заможни турци купуват все повече недвижими имоти в Гърция – особено в източната част на Егейско море. От 2022 г. насам турските инвестиции са се увеличили десетократно. А това тревожи някои гръцки политици и граждани.

Отношенията на Гърция с Турция винаги са били трудни, а често пъти и противоречиви. Турция обикновено се смята за непредсказуем и агресивен съсед, от който Гърция трябва да се защитава. Затова Атина харчи повече от три процента от брутния си вътрешен продукт (БВП) за въоръжаване. В същото време обаче турците са добре дошли като туристи и инвеститори – особено, когато харчат парите си на островите в Източно Егейско море, т.е. в пролива между Гърция и Турция.

Увеличаване на турските инвестиции

Напливът към малкия остров Лерос край турския бряг е огромен. Допреди 20 години той имаше мрачна репутация като местоположение на една от най-лошите психиатрични клиники в Европа. Днес обаче е рай за туристите от Турция. От Тургутрейс в Турция, близо до Бодрум, до острова се стига само за един час с ферибот. От Пирея, от друга страна, това отнема почти десет часа и затова стотици турци идват на Лерос всеки летен ден, някои дори са си купили ваканционен дом на острова. Местните жители очакват с нетърпение заможните посетители от другия бряг на Егейско море, които оценяват добрата храна и напитки.

Подобна е ситуацията и на Лесбос, Хиос и Самос. Откакто влезе в сила програмата за опростени туристически визи за десетте острова (която беше договорена след срещата Мицотакис - Ердоган в Атина в края на 2023 г.), турските туристи са все повече. И то не само през лятото. Турските инвестиции в Гърция също се увеличават. В досегашния им обем от 548 млн. щатски долара (през 2024 г.) те все още са ограничени, но според Турската централна банка от 2022 г. насам те са се увеличили десетократно.

Турците инвестират предимно в недвижими имоти, тъй като това им дава възможност да придобият така наречената „златна виза“, която им дава право да се установят в Гърция за пет години и да се движат свободно в рамките на Шенгенското пространство. През 2024 г. са подадени общо 9289 молби за престой по силата на „златната виза“, от които 1356 са от турски граждани.

Цените се вдигнаха рязко

Тази програма помогна на много богати граждани на страни извън ЕС да получат достъп до Гърция и Общността. В същото време обаче доведе до рязко покачване на цените на имотите, особено в Атина и Солун, което затрудни намирането на жилище на достъпни цени за средната класа в Гърция. Същото се случи и в Испания, поради което правителството в Мадрид наскоро се отказа от програмата „Златна виза“. Правителството в Атина, от друга страна, се придържа към тази програма за растеж, но постепенно увеличава минималния праг на необходимите инвестиции.

Първоначално чуждестранните инвеститори трябваше да вложат в покупката на имот най-малко 250 000 евро, за да получат петгодишно разрешение за пребиваване в Гърция. След това, в началото на 2023 г., прагът се повиши на 400 000 евро, но само в Атина, Солун, Миконос и Санторини, а в останалите случаи остана прагът от четвърт милион евро. А от 1 септември 2024 г. новият минимален праг на инвестициите е 800 000 евро за целия регион на Атика, Солун, Миконос, Санторини и островите с над 3100 жители. За останалата част от страната прагът е определен на 400 000 евро.

Въпреки тези увеличения на сумите търсенето остава високо от страна на китайци, американци, руснаци, израелци и турци. Все още има достатъчно турски граждани, които могат да си позволят покупката на имоти в Гърция, а това напоследък предизвиква безпокойство сред някои консервативни граждани и политици. Особено, ако имотите, закупени от турци, се намират в Тракия или на островите в Източно Егейско море.

Притеснения в Гърция

Този въпрос сега се използва като политически инструмент от управляващата партия „Нова демокрация“ (НД). Редица депутати, главно от традиционната десница, са недоволни от политиката на министър-председателя Кириакос Мицотакис спрямо Турция. Те смятат, че той е твърде добронамерен към турския президент Реджеп Ердоган и настояват за повече твърдост.

Освен това крайнодесните партии печелят позиции, поради което консервативните политици от „Нова Демокрация“ се опитват да се представят като още по-пламенни патриоти. В края на март 2025 г. например единадесет депутати от НД попитаха в парламента какво се случва с „агресивните покупки на имоти“ от лица от турски произход. Те поискаха от всички компетентни министерства да регистрират общия обем на тези покупки на имоти в Тракия, Лесбос, Лемнос, Хиос и Додеканезите.

Някои представители на обществеността също се опасяват, че сред купувачите може да има турски шпиони или мафиоти. Досега няма потвърждение за това. Според информация от правителствени кръгове обаче някои покупки на имоти в момента се проверяват от гръцките тайни служби.

Преувеличени опасения

В действителност опасенията за „агресивни покупки на имоти“ изглеждат преувеличени. Много от новите турски собственици на въпросните острови са заможни, светски настроени хора, на които им се е наложило да напуснат Турция.

Много от купувачите на доста евтини имоти в Тракия, в граничния регион с Турция, са мюсюлмани от турски произход с европейско гражданство, които от дълго време работят в Германия, Белгия или Северна Европа. Те не искат да остават след пенсионирането си в Турция с нейния все по-репресивен политически и религиозен режим, а желаят да бъдат по-скоро в ЕС, но и в близост до родината си.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини