Със затопляне на времето и смъртта на 27-годишния хасковлия Станимир Делчев, който бе с диагноза западнонилска треска, предизвикала енцефалит, е време да се напомни за предпазването от ухапвания от комари.
Случаите на заболели със западнонилска треска се регистрират в Регионалната здравна инспекция в Хасково. Данни и информация за заболяването предостави за Haskovo.net епидемиологът д-р Снежана Иванова. Тя съобщи, че през 2019 г. е имало един заразен, през следващите три години – от 2020 до 2023 г. не е имало регистрирани случаи на заразното заболяване, а през 2024 са били заразени четирима, сред които е бил Станимир. Само един от тях е споделил, че е пребивавал няколко месеца в Северна Гърция и прибирайки се в България е получил симптоми на заболяването. Другите не са дали данни да са напускали страната. В тази връзка не може да се счита, че заболяването е вносно. Останалите трима заразени са били излекувани и изписани от болница.
Западнонилската треска представлява вирусна трансмисивна зоонозна инфекция, което най-често се среща при животни, основно при птиците и конете, като основен преносител е комарът. Разпространява се към хората основно от тези животни – птици и коне. Според научните данни, при 80% от заразените, заболяването протича безсимтомно. Ако се разгърнат клинични симптоми, инкубационният период на заболяването е 14 дни. Симптомите са грипоподобни – температура, главоболие, неразположение, умора, мускулни болки, отпадналост, може да има обрив, може да има гадене и повръщане.
„Лекарите, които преглеждат пациентите, при поставяне на диагноза, трябва да съобразяват симптомите, особено през лятото. С настъпването на топлия сезон, развитието и размножаването на комарите е възможно да се пренася инфекцията“, каза д-р Иванова.
С цел предпазване от заболяването трябва да се използват индивидуални средства за предпазване – репеленти, които отблъскват комарите. „Когато излизаме навън, особено във влажни места и гори, трябва да се използват дрехи с дълги ръкави и крачоли, включително и шапки. В домашни условия трябва да се използват уреди за домашна дезинсекция“, съветва епидемиологът.
Тя допълни, че изключително важни са превантивните мерки, които са насочени към ограничаване разпространението на комарите в населените места. „Всяка година, както и тази, вече сме връчили предписание на всички кметове на 11-те общини в областта за обработка на площите срещу комари и кърлежи“, заяви д-р Иванова. Специалистът заяви, че е препоръчително първото пръскане е да се извърши в ларвицидния период, тоест сега, което се извършва от лицензирани фирми. В Хасково е предприето косене на трева, но все още площите не са обработени, заради дъждовете.
Повече подробности във видеото към публикацията.
Анета Кутелова