Това са най-опасните пътища в България (карта)

Агенция "Пътна инфраструктура" публикува на интернет страницата си - www.api.bg, карта на участъците с концентрация на пътно-транспортни произшествия.

От АПИ обявиха и План за действие за обезопасяване на най-опасните отсечки. Той ще се актуализира ежеседмично.

Картата и планът са публикувани в специално създадената секция "Пътни участъци с повишен риск", за да може гражданите бързо и лесно да се запознават с наличните данни и да проследяват изпълнението на мерките за обезопасяване на участъците, допълват от АПИ.


Карта: АПИ

За предприетите действия всеки месец председателят на Управителния съвет на пътната агенция ще представя доклад до министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Преди дни премиерът Желязков обяви, че започва обезопасяването на 37 критични пътни участъци. Сред целите на кабинета е намаляване с 20% на загиналите и пострадалите по пътищата в България, бе решено на 8 април след свиканото в Министерския съвет съвещание на тема "Пътна безопасност".

"Това съвещание бе като реакция на трагичния инцидент и усещането в обществото, че има много нерешени проблеми, които са свързани с пътната безопасност", посочи премиерът.

До средата на годината ще бъде въведен контрол на скоростта на база на работата на видеонаблюдението от тол системата. Вчера се проведоха и първите тестове на системата на отсечка от скоростна тангента в София.

Публикувано вчера проучване на Института за пътна безопасност (ИПБ) пък показа, че 40% от всички катастрофи са причинени от неправилно възприятие на пътните условия от страна на шофьорите. Основна причина за това е липса или неправилна организация на движението, неравности по пътното платно, недостатъчно сцепление между гумите и асфалта и др., сочи анализът, изпратен до медиите.

Според ИПБ за 3 години АПИ е похарчила над 2,5 млрд. лв. за ремонт и поддръжка на пътища, което е увеличение с близо десет пъти, без да е налице подобряване на пътната инфраструктура.

"Сега действащият министър-председател Росен Желязков и неговото правителство имат възможност да променят изцяло системата за управление на пътищата в България и да създадат механизмите за прозрачно и ефективно разходване на ресурсите за ремонт и поддръжка на пътищата. В противен случай ще остане в историята като Мистър 20%", казват от ИПБ.

Също вчера стана ясно, че директорът на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Даниел Иваничков е освободен от длъжност. По-рано днес министър Иванов поиска от председателя на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) освобождаването на Иваничков, както и на началника на отдел "Инвестиционно-ремонтни дейности" в Областно пътно управление - Плевен.

Източник: dnes.dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини