Новите мита на Тръмп, наложени като отмъщение срещу контрамерките от Китай, може да подкопаят стабилността на глобалния компютърен пазар. Той едва започна да расте след проблемите от 2022 г., но сега го очакват нови сътресения. Производителите вече започнаха да замразяват доставките, което означава, че ще има по-малко компютри и лаптопи, налични за закупуване.
Глобалният пазар на персонални компютри може да изпадне в хаос и несигурност в обозримо бъдеще, алармира анализ на Gizmochina. Причината за това е бързата ескалация на търговската война между САЩ и Китай, която започна през 2018 г. по инициатива на американския президент Доналд Тръмп, в първия му мандат като държавен глава.
В началото на април 2025 г. Тръмп засили натиска срещу Китай и въведе нови мита. Почти целият свят пострада, макар и в различна степен, но най-малко късмет имаше Китай – за него новите американски мита се увеличиха няколко пъти само за часове. Първо скочиха до 84%, после до 104%, а по-късно до 125% и не е изключено да има ново увеличение.
Как реагираха играчите от Топ 5
Според доклад на изследователската компания IDC, доставките на компютри в световен мащаб са достигнали 63,2 милиона единици през първото тримесечие на 2025 г. (1 януари – 31 март), което е с 4,9% повече отколкото преди година. На първо място по доставки е китайската Lenovo, а в топ 5 влиза и тайванската Asus.
Първите последствия от новите мита не закъсняха. Lenovo и Asus са спрели доставките на своите лаптопи за САЩ, един от най-големите пазари за продажба на компютри в света.
През първото тримесечие на 2025 г. Lenovo е лидер на световния РС пазар с 15,2 милиона доставени персонални компютри, което е ръст от 10,8% на годишна база. Това позволи на китайската компания да заеме 24,1% от пазара. Преди година тя контролираше 22,8%.
Следващите три места в топ 5 принадлежат на американски компании, две от които, HP и Dell, също спряха доставките за САЩ след митата на Тръмп, а третата, Apple, спешно внесе няколко самолета, пълни догоре с оборудване, преди влизането в сила на новите мита.
Apple отчете 14,1% увеличение на доставките през тримесечието, водено от търсенето на нейните компютри Mac, работещи с изкуствен интелект. Компанията е е на четвърто място в света с пазарен дял от 8,7% спрямо 8% година по-рано.
HP и Dell отчетоха скромен ръст на продажбите, съответно 12,8 милиона (+3,2%) и 9,6 милиона единици (+2,4%). Глобалният пазарен дял на HP се увеличи от 20% на 20,2% през годината, докато този на Dell падна от 15,4% на 15,1%.
Три сценария за индустрията
Анализаторите на IDC подчертават в своя доклад, че новите тарифи на Тръмп ще доведат до по-високи цени за потребителите, което ще влоши инфлацията.
Индустрията е изправена пред три вероятни сценария: преместване на производството извън Китай, за да се избегнат митата, намаляване на разходите, за да се защитят маржовете, или прехвърляне на разходите на клиентите и риск от по-ниски продажби.
Компютрите от среден клас са най-уязвими към ценова чувствителност, докато премиум марки като Apple могат по-добре да издържат на тарифите, според IDC.
Няма много време
Експертите на IDC не се съмняват, че действията на Тръмп ще ударят световния компютърен пазар не просто скоро, а много скоро. Говорим буквално за няколко месеца, а може би дори седмици.
IDC очаква, че новата търговска война, отприщена от американския президент срещу почти целия свят, ще доведе до многобройни прекъсвания във веригите за доставка на персонални компютри и увеличения на цените още през второто тримесечие на 2025 г. (1 април – 30 юни). През втората половина на 2025 г. ситуацията едва ли ще се промени към по-добро, според IDC.
Анализаторите приписват растежа на глобалния компютърен пазар през Q1’2025 г. на натрупването на запаси преди въвеждане на новите митнически тарифи, но посочват, че промените в политиката и икономическата нестабилност сега хвърлят сянка върху перспективите за растеж на пазара.
IDC отхвърля потенциалното положително въздействие на редица фактори, които биха могли да увеличат продажбите на компютри в световен мащаб в обозримо бъдеще, включително края на безплатната поддръжка на Windows 10 през октомври 2025 г. и въвеждането на изкуствен интелект в модерните компютри.