„Акустиката на България“ е плод на дългогодишното вдъхновение от пътувания и срещи с културното наследство на България на актьора, автор и изпълнител Стефан Вълдобрев.
Проектът предвижда запис и производство на компакт диск, издаване на фотоалбум с авторски текстове, създаване на документален филм и организиране на концертно турне.
В реализацията му ще вземат участие музикантите от „Обичайните заподозрени“ - Стоян Янкулов-Стунджи, Веселин Веселинов-Еко, Иван Лечев, Мирослав Иванов, както и специални гости, изпълнители на характерни за българската музика инструменти - кавал, тамбура, гъдулка, тъпан, гайда, женски народни вокали. Но вместо в традиционната студийна среда, албумът ще бъде записан на терен – в църкви, крепости, тракийски светилища, римски руини и знакови архитектурни пространства, улавяйки тяхната уникална реверберация.
Идеята за „Акустиката на България“ се заражда по време на многобройните пътувания на Стефан Вълдобрев из страната. Вдъхновен от мистичната връзка между музиката и пространството, Вълдобрев решава да направи записите на новия си албум именно там, където историята и природата създават неподражаема звукова среда.
"Изпитвам почти "наркотична" привързаност към природата и знаковите места в България", споделя авторът. "Необходимостта да ги посещавам още и още, да се зареждам от тях, да се вдъхновявам още и още, с времето се превърна в една чиста любов, която породи тази нетипична идея за албум. А местата са подбрани освен на исторически, но и на чисто сантиментален принцип - те са свързани с мои лични преживявания, свързани са с биографията ми, имат смисъл в творческия ми път, близки са на сърцето ми, което ще направи целия проект много честен".
Според Стефан Вълдобрев самите песни няма да бъдат илюстрация на конкретното място, не са епоси, не описват историята му. Това ще бъдат съвременни рок произведения с жанрово разнообразие, в стилистиката на "Обичайните заподозрени". Но поставени в контекста на мястото, на неговите исторически дадености, песните ще придобият друг смисъл, по-интересна гледна точка и по-различен мащаб, според авторът на проекта, чиято амбиция е да създаде албум, по-специален от всичките си досегашни.
"Целтта на този проект е да покаже по оригинален начин автентичната връзка между твореца и земята, в която той твори. Какво е взаимодействието му с духовните слоеве преди него, как му влияят те, как го променят, как общува с тях, как ги надгражда", казва Вълдобрев.
Сред избраните локации са:
Църквите в Добърско и Земен, Боянската църква, св.св. Петър и Павел във Велико Търново, базиликата св. София, Хрельовата кула.
Бегликташ, Перперикон, тракйските могили Свещари и Голямата косматка.
Вила Армира, Хераклея Синтика, римските терми във Варна, Античният театър и Базиликата в Пловдив.
Крепостите Букелон, Овеч, Цепина, Аневско кале, Белоградчик, баб Вида. Тюрбето в Оброчище, мостът Мустафа паша в Свиленград.
Областта Праория, Дворецът в Балчик.
Проектът ще бъде съпътстван от документален филм, който ще представи процеса на звукозапис и връзката между музиката и мястото, ще бъде последван и от редица концерти в цялата страна.
„Акустиката на България“ се осъществява с логистичната подкрепа на Министерство на културата и с медийното партньорство на БТА и БГ Радио.