Избира се и финансов консултант за строежа на новите реактори

Проектната компания за строежа на двата нови реактора в АЕЦ „Козлодуй“ е поканила четирите големи одитори и консултанти в света – „ПрайсУотърхаусКупърс“ „Ърнст и Янг“, „КейПиЕм Джи“ и „Делойт и туш“, да бъдат финансов консултант за строежа. До 17 април от тях се чака да подадат обвързващи оферти за услугите си. До края на май дружеството „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ трябва да реши на кого от тях да възложи съставянето на бизнес модела и финансовата структура на проекта на база изходната информация за капиталовите и оперативните разходи на новите ядрени мощности. До юни първичните такива данни трябва да бъдат предоставени от американската компания „Уестингхаус“, по чиято технология AP-1000 ще се изграждат VІІ и VІІІ блок, и от корейската „Хюндай Инжиниъринг“, която ще е главен изпълнител на проекта.

Това обяви директорът на „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ Петьо Иванов по време на Четвъртата международна ядрена конференция, провеждаща се в четвъртък и петък в София, която се организира от Българския енергиен и минен форум и Канадската търговска камара.

Съвети за бюджета и заемите

Финансовият консултант ще има задачата, след като станат ясни цената и икономическата обосновка на двата реактора, да структурира бюджета на проекта и да реши заедно с дружеството – бъдещ оператор, каква част от средствата да дойдат от експортните банки на САЩ и Южна Корея. Миналата година всяка от тях обеща над 8 млрд. долара за участието на своите фирми в проекта. Ще се преценява и каква част от заемите да са гарантирани от държавата, която вече записа в бюджета си гаранции за 1.5 млрд. евро, каква – директни, както и колко заеми да се търсят от търговски банки, обясни Иванов по-късно пред журналисти. Той каза още, че очаква когато проектът навлезе в по-зряла фаза бюджетът да даде допълнителни гаранции за кредитиране.

По думите му бъдещият консултант трябва да предложи най-евтиния вариант за финансиране на проекта, нормата на неговата възвръщаемост и срока на изплащане. Ще преценява и каква част от финансирането за български подизпълнители в проекта може да се поеме от експортно кредитиране. Намеренията са около 30 на сто от работата да се възложи на местни фирми, но веригата на доставки ще е дълга и ще обхване държави из цял свят. Иванов каза, че в момента се преговаря за участието на канадски фирми в изработката на част от оборудването. По информация на Mediapool интерес да вземат част от поръчките имат и френски компании.

Разговори с ЕК за договорите за тока

Именно провеждането на обществените поръчки е част от комуникацията с Европейската комисия, която върви в още две направления – за съответствие с ядрените регулации на Еврoатом. както и за възможностите за сключване на дългосрочни договори на фиксирана цена за продажбата на електроенергията от двете нови мощности. Другият вариант е договори за разлика, при които ако себестойността на тока е над пазарната, операторът ще бъде компенсиран, а ако е по-ниска – ще плаща на компенсиращия фонд.

Иванов каза, че сред възможните купувачи на енергията от новите мощности са центровете за данни и работещите с изкуствен интелект компании, които имат нужда от все повече енергия. На същото мнения са и в Международната агенция за енергия, която преди ден излезе с анализ, че се очаква търсенето на електроенергия от центрове за данни в световен мащаб да се удвои до 2030 г., до около 945 тераватчаса, което е малко повече, отколкото Япония консумира в момента.

Шефът на проектната компания каза още, че е приключил първият етап от прегледа на Агенцията за ядрено регулиране на внесеното искане за избор и лицензиране на площадка за VІІІ блок. В момента подобно одобрение, както и екооценка има само площадката на VІI блок, който се предвижда да влезе в експлоатация до 2034 г., ако всичко върви по план.

Пет държави искат да дадат мнение за екооценката

Екооценката на VІІІ блок е възложена и се очаква да е готова до края на 2026 г., след което ще има обществено обсъждане. Заявка за участие в съгласувателната процедура вече са заявили Румъния, Сърбия, Северна Македония, както и антиядрените Гърция и Австрия.

Добре върви изпълнението на приетия от парламента график за въвеждане в експлоатация на двете нови мощности, дори се водят предварителни преговори с „Уестингхаус“ и „Хюндай“ по бъдещия договор за възлагане на проектирането, изработката, доставката, монтажа и въвеждането в експлоатация на VІІ и VІІІ блок, стана ясно от думите на Иванов.

До края на тази година трябва да станат ясни цената на реакторите, колко време ще се строят и колко ще струва произведената от тях електроенергия и на тази база да се вземе финално инвестиционно решение и да се подпише основният договор за проектирането, изграждането и включването в мрежата на блоковете.

Досега инвестициите в придвижването на проекта са 350-370 млн. долара. Приблизително толкова ще струва само анализът за техническите и икономическите параметри за строежа на двата AP-1000, обяви бившият служебен министър Владимир Малинов при подписването на договора с консорциума между „Уестингхаус“ и „Хюндай“. Отделно проектната компания плати за предишни анализи на „Уестингхаус“ за проекта, а миналия октомври нае за правен консултант на всички договори по проекта американската кантора „Пилсбъри Уинтроп Шоу Питман“. Какви са разходите за това, както и какво ще е възнаграждението на финансовия консултант не е обявявано.
 

    

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини