Силно развитите възобновяеми енергийни източници с инсталирана мощност от 4700 МВ у нас и работещия край Разлог единствен парк за съхранение на 55 МВтч електроенергия са довели до това през миналия месец слънчевите централи да спрат работа и да не могат да произведат 50 хил. МВтч, тъй като не може да се поемат от потребителите и да се реализират на пазара. Това каза директорът на „Електроенергийния системен оператор“ Ангелин Цачев по време на конференция за малките модулни реактори, коментирайки използването им от предприятия за собствено производство на ток и маневрените им възможности да балансират енергийната система.
Цачев очаква през април и май, когато на пазара се включат по-активно водните електроцентрали, положението да се влоши и да има и по-голямо паузиране на възобновяеми мощности. Решението е ускорено навлизане на съоръженията за съхранение на ток, каза той и обяви, че очаква през май към мрежата да се присъедини и следващият парк с батерии с капацитет за съхранение на 500 МВтч.
Отделно в оператора има постъпили заявления за присъединяване на съоръжения за съхранение на ток с обща мощност над 7 хил. МВ и възможност за зареждане на 23 хил. МВтч. Той очаква до две години съществена част от тези проекти да се реализират и това да подпомогне балансирането на системата. Отбеляза обаче, че все още това не е пълно решение на проблемите с изравняването на производството и потреблението, тъй като батериите са „лимитирани резервоари“ и не могат да компенсират големи пропадания в системата.
Затова, според него, инсталирането на малки модулни реактори за нуждите на големите промишлени предприятия може да реши проблемите с балансирането и цените за излишната и недостигащата електроенергия.
Засега не е ясно дали български предприятия проявяват такъв интерес, но дори и да имат такъв внедряването няма да стане скоро и лесно. Агенцията за ядрено регулиране тепърва проучва методите наличните разработени технологии, за да избере една или няколко то тях, за които да изготви регулаторна рамка, каза председателят ѝ Цанко Бачийски по време на форума. Ръководеният от него орган в момента си сътрудничи с други регулатори като този в САЩ за техния опит в проучването на спецификите и безопасността на малките модулни реактори. Все още обаче информацията не е достатъчна, а и АЯР в момента е съсредоточена в предстоящото лицензиране на големите реактори по американската технология AP-1000, а малките модулни реактори са на по-заден план, призна Бачийски. Ще се работи обаче за надграждането на сегашната регулаторна рамка, като вероятно изборът за допускане на малки модулни реактори у нас ще падне върху леководородните, каквито са и експлоатираните в момента в АЕЦ „Козлодуй“ ВВЕР-1000 и бъдещите AP-1000.
Регулаторният шеф дори допусна, че одобряването на проекти за тази съоръжения ще става по-бавно от пълномащабните реактори, чиито технологии са по-утвърдени.
Министерството на енергетиката насърчава всички опити и инвестиции в кадри и технологии в проучването и за имплементирането на малки модулни реактори в нашата мрежа, коментира зам.-министърът на енергетиката Георги Самандов.
Ние сме в началото на ренесанса на ядрената енергетика в Европа и света, с което са свързани редица предизвикателства, каза Алекс Нестор, президент на Канадската търговска камара в България, давайки пример, че през последните 20 години повечето ядрени проекти не бяха финализирани навреме, както и че значително надвишават предварително определените за изпълнението им бюджети, което се дължи основно на дефицити в проектирането и регулаторни пречки.
Евродепутатът Цветелина Пенкова припомни, че макар да са по-гъвкави мощности и с по-малки разходи малките модулни реактори все още не са „търговска реалност „и каза, че в Европарламента гледат на технологията като допълваща големите реактори. Според нея за адекватното развитие на малките модулни реактори трябват европейски субсидии или улеснен достъп до финансиране.
Според Джанфранко Брунети, ръководител на звено по ядрена енергетика в ЕК малките модулни реактори имат потенциал да участват в интегрираните енергийни системи и ще спомогнат за постигането на целите за ниски въглеродни емисии и за опазване на околната среда.
Ангеран Дюсен, вицепрезидент на „Уестингхаус“, отговарящ за пазара на енергийни системи и развитие, представи работата на американската компания по „умаляване“ на технологията AP-1000 и превръщането ѝ с минимални промени в по-гъвкав малък модулен реактор.