Околовръстният път на Смолян – капан за шофьори
Околовръстният път на Смолян представлява сериозна опасност за водачите, алармират шофьори и институции. Трасето, част от републиканската пътна мрежа, е силно компрометирано – с множество дупки, неравности и стичаща се от скатовете вода, която при ниски температури замръзва и създава риск от тежки инциденти.
От Областната дирекция на МВР – Смолян са изпратили сигнално писмо до Областното пътно управление (ОПУ), в което настояват за спешни мерки. Според директора комисар Цветан Цанков, на пътя често се случват леки ПТП-та заради лошото състояние на настилката. „Горният слой асфалт е силно износен, има бабуни и неравности, а реакция от страна на АПИ все още няма“, коментира той.
Шофьорите са категорични, че това е един от най-опасните участъци в региона. Най-много неравности има по новоположения асфалт от есента, след ремонтите по водния цикъл на града. „Още при откриването му, качеството не беше добро. Денивелацията е в обратна посока – вместо водата да се оттича към реката, тя остава на платното“, казват шофьорите.
Само преди седмица петима младежи по чудо оцеляха, след като автомобилът им изхвърча от пътя и падна в реката от четири метра височина.
От ОПУ – Смолян посочват, че през март са запълнени някои от по-големите дупки, но за цялостно асфалтиране се чака одобрение на проекта от Агенция „Пътна инфраструктура“.
Междувременно, полицията в Смолян е издала 54 сигнални писма до пътното управление за нередности по пътищата в областта. Цанков подчертава, че липсва реакция от страна на ОПУ-Смолян . Като фрапиращ той посочи случай от Девин на мост. Там след катастрофа е счупена предпазната ограда.Въпреки предписанията вече четвърта година тя не е възстановена и мястото се е превърнало в потенциална предпоставка за нови инциденти.
Предписания има и заради пътните знаци . Често знаците и маркировката се разминават, обърквайки водачите. „Само по пътя Чепеларе – Асеновград има 14 случая, в които знаците и маркировката си противоречат“, заяви Цанков. Също така растителността скрива пътните знаци, а проблемът не се решава своевременно. Изобщо този път Асеновград -Чепеларе е най-натоварения и опасен в областта. "Знам,че се готви проект за резширение, за трета лента, но докато това стане спешно трябва да се оправи поне пътната сигнализация" допълни още комисар Цанков
Особено тревожни са условията и по пътя Девин – Смолян, който се води участък с концентрация на ПТП-та. По него има участъци със срутвания и свлачища,които застрашават живота на шофьорите. "На няколко места пътя е пропаднал и коли често падат в реката. Предпазните мрежи за камъни не се възстановяват, на места изобщо няма" , допълни още Цанков. „Подобен е и случаят със свлачището на Тикале – седем години няма никакви мерки“, казва още директорът на полицията
В отговор на системното бездействие, от днес МВР – Смолян започва да издава разпореждания към стопанина на пътищата, като при липса на реакция ще последват санкции.