През седмицата, след като обяви многобройните си мита, президентът на САЩ Доналд Тръмп се държеше като легендарния цар Кнут - поставил трона си на плажа и заповядал на прилива да спре. Седмица по-късно, с измокрени крака и все още покачваща се вода, Тръмп грабна спасителна жилетка. Обявявайки 90-дневна пауза на повечето мита за всички държави с изключение на Китай, той призна, макар и неохотно, суровите реалности на икономиката, външната политика и вътрешната политика. Нека ги разгледаме една по една.
Пазарите на облигации принудиха Тръмп да направи това. Като прехвърлиха парите си от долари в друга валута и продадоха американски държавни облигации, инвеститорите казаха на Тръмп това, което неговите най-близки съветници не биха казали за опасностите от започването на търговски войни с всички останали държави едновременно. На капиталовите пазари бяха изтрити трилиони стойности, а финансовата система замига в червено с индикатори за зараза.
- Накрая доходността на облигациите започна да предсказва бедствие - особено тревожната разпродажба на 10-годишните съкровищни облигации. По време на паника тези облигации обикновено привличат инвеститори. Неуспехът им този път отразяваше намаляващата увереност, че правителството на САЩ ще изплати дълговете си.
Лидерите подценяват на свой риск силата на пазарите да разрушат авторитета им пред обществото. Когато парите се развалят, политиците са уязвими. Поучителна история се появи през 2022 г., когато британският министър-председател Лиз Тръс прокара през парламента намаляване на данъците в условията на инфлация и заяви, че ще плати за тях чрез поемане на дълг. Когато пазарите се сринаха, тя отмени намаленията в рамките на няколко дни. Но Консервативната партия я свали от власт само след седем седмици на власт.
- Тръмп осъзна, че Съединените щати се нуждаят от съюзници, за да се противопоставят на Китай. След като Китай отвърна на митата, налагайки 84% мито върху всички американски стоки, Тръмп повиши митата си върху китайския внос до 125%. Изправянето срещу втората по големина икономика в света в една продължителна търговска война изисква алтернативни и надеждни доставчици.
Първоначално, изглежда, служителите на администрацията са вярвали, глупаво, че Тръмп може да сключи сделки с традиционни партньори като Япония, Южна Корея и Тайван, за да се обединят срещу общия им противник в Пекин. Но неочаквано агресивните мита на Тръмп срещу съюзниците, включително ирационалното 46-процентно мито за Виетнам, изплашиха тези държави. Китай се стреми да се възползва от евентуални разногласия, като изпрати своя външен министър на среща с японските и южнокорейските си колеги.
- Тръмп не успя да постигне политически консенсус за преустройство на американската икономика. Въпреки че спечели изборите през 2024 г., той получи малко по-малко от 50 % от гласовете на избирателите. Въпреки че водеше кампания за налагане на мита, най-големите му поддръжници и донори не приеха протекционистката му реторика толкова сериозно, колкото явно трябваше. Те очакваха само скромни и целенасочени мита, по-близки до това, което той направи през първия си мандат.
До сряда политическата тежест оказа своето влияние върху президента. Проучване на Economist-YouGov показа, че рейтингът на одобрение на Тръмп е спаднал до 43% от 48% преди две седмици, а 80% от американците очакват митата да повишат цените на нещата, които купуват. В частен план републиканците също така бяха започнали да предупреждават сътрудниците на Белия дом, че ако президентът не спре митата, демократите ще спечелят Камарата на представителите на междинните избори през 2026 г. и борбата за контрол над Сената може внезапно да стане конкурентна.
След като Тръмп най-накрая обяви паузата на митата, S&P 500 затвори с ръст от 9,5 %, а технологичният Nasdaq нарасна с 12 %. На новината наистина заслужава да се радваме. Но имайте предвид, че 90-дневната пауза ще продължи само до 8 юли, а междувременно търговската война с Китай може да продължи да ескалира. С други думи, инвеститорите, бизнесът и потребителите все още ще живеят в несигурност. В дългосрочен план е добре Тръмп и екипът му да измислят по-малко волатилна икономическа стратегия.