През първия срок на учебната 2024/2025 година броят на отпадналите ученици в задължителна училищна възраст в област Перник е 12. Това съобщиха от Регионалното управление на образованието (РУО) в Перник по време на заседание на Областния координационен механизъм, водено от заместник областния управител Симеон Гебов.
Сред отпадналите 12 ученици в област Перник има такива, които вече са реинтегрирани или намиращи се извън територията на областта и страната. Други шестима подлежат на обхват. Броят на членовете на междуинституционалните екипи по обхват на ученици на областно ниво е съставен от 240 души. Те са представители на училища, детски градини, общини, Регионална дирекция „Социално подпомагане“ и Областна дирекция на МВР.
Началникът на РУО Ваня Коконова заяви, че резултатът за област Перник, който е традиционен, отразява добрата работа и взаимодействие на институциите по координационния механизъм. Тя коментира, че се надява тенденцията да продължи и в бъдеще. От името на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев тя отправи апел към общините за активност и стриктност при налагането на санкции на родители, които не осигуряват присъствието на деца и ученици в задължителната предучилищна възраст.
„Препоръките са да се постави фокус върху децата от предучилищната възраст, защото когато те бъдат обхванати и се научат да ходят редовно на детска градина, след това по-лесно ще посещават и училище“, каза Коконова.
От РУО – Перник отбелязаха, че през настоящата учебна година е организирана и регионална инициатива „Споделени и подкрепящи практики във връзка с прилагане на Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.“
На срещата се подчерта още, че приоритетите в работата на РУО – Перник по предотвратяване на отпадането следват тези на ресорното министерство. Целта е да се създадат подкрепящи условия за всяко дете и ученик с цел ефективно включване, и задържане в образователната система. За осъществяване на дейностите се работи в няколко направления - методическа подкрепа на директори на учебни заведения; осъществяване на взаимодействие с родителите; изготвяне на регистри на отпадналите ученици; предприемане на мерки за обхващане, реинтеграция и включване в образователната система на децата и учениците, отпаднали или в риск от отпадане.