Никотинът в бездимния тютюн е двойно повече и е равен на 60 изпушени цигари. Това каза пулмологът д-р София Ангелова. По думите й той води до пристрастяване и връщане към употреба на конвенционалните цигари.
Здравните последици от употреба на снус биха могли да бъдат рак на устната кухина, рак на хранопровода, рак на стомаха, рак на панкреаса, подутина в областта на устната кухина, възпаление на венците и загуба на зъби, алергия, никотиново отравяне сред деца, които го приемат като бонбони, каза още лекарят. По думите й тези рискове са вследствие на слюнката, която децата поглъщат при ползването на снус.
Над 30% от българите пушат, докато в Европа наполовина по-малко, каза още д-р Ангелова и посочи, че 15-годишните български момичета са на първо място в ЕС по пушене, а 15-годишните български момчета са на второ място след хърватските момчета.
Всяка година осем милиона души по света умират заради тютюнопушене, хиляди са вредните вещества, които се съдържат в цигарите и дима от тях, допълни тя. По думите й употребата на тютюн в развитите страни намалява, но това прави тютюневата промишленост още по-агресивна, предлагайки вейпове, бездимни цигари, нагряваща до 330 градуса батерия и др. Всички летливи водороди и вещества, които са в конвенционалната цигара, се намират и в бездимните, подчерта д-р Ангелова.
По думите й във вейповете има и ароматизатори, което повишава токсичността за кръвоносните съдове и за дихателната система на човека. На българския пазар се предлагат вейпове, съдържащи хексахидроканабинол – съединение, еднакво като въздействие на тетрахидроканабинола – нарушава централната и периферната нервна система, изпада се в еуфория, търси се въздух, посочи още тя и припомни инцидентът с момче в Плевен, което загина след падане от високо, след като беше пушило вейп.
Еднократното вейп наргиле, което също се пуши от младите хора, се отразява невероятно тежко върху носната кухина, а пушенето на наргиле може да доведе до припадане, тъй като въглеродният диоксид не позволява кислородът да достигне до мозъка, обясни лекарят.
Всяка година в България три хиляди души се разболяват от рак на белите дробове, а преживяемостта след поставяне на диагнозата е само пет години. Никога не е късно да се откажат цигарите, каза още тя.
Децата, чиито майки са пушили по време на бременността си, са 1,5 пъти по-склонни да развият астма в първите две години, показва проучване, извършено през 2015 г. чрез интервю сред родители на 908 деца от четвърти, седми и десети клас в Южна Калифорния, посочи д-р Ангелова. От тези деца 338 са развили астма до петгодишната си възраст. Ако майката и бабата на детето пушат по време на бременността, рискът от поява на астма у детето е 2,6 пъти по-висок.
По данни на Световната здравна организация около 700 млн. деца в света са изложени на пасивно пушене. От тях 166 хиляди умират всяка година заради вредните ефекти от тютюневия дим, допълни тя.