Австрийската компания Cyclotech започна летателни изпитания на прототип на летящ автомобил, който се отличава с нестандартна конструкция на двигателите. Вместо традиционните витла, машината използва роторни цилиндри, наричани още „барели“, наподобяващи бъчви. Това е адаптация на технологията на винта на Фойт-Шнайдер, използвана преди век за морски съдове. Сега тя се възражда като потенциално бъдеще на въздушната мобилност.
Технологията позволява тягата на всяка „бъчва“ да бъде насочена във всяка посока чрез промяна на ъгъла на лопатките, без накланяне на корпуса или роторите. Според инженерите това осигурява изключителна стабилност и маневреност при всякакви метеорологични условия, като същевременно подобрява комфорта за пътниците. Системата вече е интегрирана в два модела - безпилотния прототип Blackbird и планирания двуместен CruiseUp.
Blackbird, който тежи 340 кг. и е без седалки за пилот или пътници, вече извършва тестови полети. Той е разработен за 11 месеца и служи като платформа за оценка на възможностите на въртящите се барели. От своя страна, CruiseUp ще бъде двуместен и ще предлага до 100 километра пробег с максимална скорост от 150 км/ч.
Производството на серийните модели е планирано след 2035 г., като от Cyclotech подчертават, че не бързат с обещания, а следват прагматичен и доказателствен подход. Ако технологията се утвърди, тя може да се превърне в нов еталон за летящи автомобили, като постави под въпрос нуждата от традиционните витла в новата ера на въздушен транспорт.