Тези, които ви убеждават колко е добър и умен Тръмп, ви убеждават работните места за производство на авточасти от Пловдив да се преместят в Детройт
Атанас Пеканов във фейсбук
Америка се самоубива финансово, поне този път няма да пият белина като в пандемията. За съжаление този удар по глобалната финансова и търговска система ще има огромни щети и за други държави, включително България.
Трудно е да обясниш необяснимото. САЩ извлякоха огромни ползи и печалби от глобализацията, от десетилетията на търговска интеграция в света. Това, че не разпределиха тези ползи справедливо в обществото си, че нямат социална система, с която да успокоят и помогнат на индустриалните си работници, е техен вътрешен проблем, не е наш. Можеше да изберат някой от кандидатите, които искаха да направят това.
Обратно на меркантилистката логика на Доналд Тръмп, търговските дефицити по принцип не са нещо лошо или добро – те са просто резултат от търговията, на която се основава глобалната икономическа система от 70 години. Супер опростено казано, всеки от нас има търговски дефицит със супермаркета си, на който дава пари и от който купува продукти. Ако не искаме това, може да се откажем и да се върнем към бартерна икономика или да се опитваме да произвеждаме продуктите си сами – авокадо, банани, коли, високи технологии. Или да ги купуваме от някой, който ги произвежда по-ефективно и евтино, а ние да правим нещо, в което ние сме добри.
Митата са изчислени по безумен начин на база на търговския дефицит. Те са насочени към Китай, защото доминира в много сектори, в които САЩ се чудят как да се справят и при републиканци и при демократи президенти. Насочени са и обаче и към развиващи се страни – например като Бангладеш и Виетнам, където средната годишна заплата е 2500 и 7500 долара. Отборът на Тръмп явно е завидял на заплатите в тези страни, въпреки че в Детройт средната заплата е между 50 и 70 хиляди долара (второто за работещи в автоинудстрията).
Щом това ги мъчи, нека се опитат да си върнат производството на обувки и дрехи от тях обратно в Детройт, успех.
В отделна категория е Европа, към която екипът на Тръмп има специална неприязън. И се опитва да ни накаже, защото не харесва две реалности на пазара ни – това че имаме ДДС, каквото в САЩ няма, и че имаме по-сериозни регулации за технологичните гиганти (DSA, DMA, GDPR).
По отношение на първото няма какво да се направи, а и няма нужда, идеята, че ДДС е неравно третиране е изсмукана от пръстите на апологетите на Тръмп (от една книга на Robert Lighthizer), а по отношение на регулациите едва ли е добра идея да променяме законите си по желание на трети страни. Така че поле за преговори реално няма.
Какво може да направи Европа тогава – тук мненията варират между силен политически отговор с ясното съзнание, че той ще нарани и нас самите (както митата ще наранят американските потребители и американски фирми използващи вносни части) или по-мек, но таргетиран отговор спрямо американските технологични компании.
Какви ще са последиците от всичко това за България?
Ударът по европейската икономика се вижда от борсите. При намалена продажба на немски автомобили (това е само един от многото засегнати сектори), огромната и изключително успешна индустрия за производство на авточасти около Пловдив също ще претърпи шок, намалени продажби и работни места. Тези, които ви убеждават колко е добър и умен Тръмп, ви убеждават в това – работните места от Пловдив да се преместят в Детройт (където заплатите са четири пъти по-високи – дали има смисъл в това?).
Голямата мъка на съветниците на Тръмп е, както сам призна вчера Stephen Miller, че в Европа се продават малко американски коли, а в САЩ – много европейски. Може би защото просто са по-добри, по-евтини, икономични и ефективни. Не мисля, че трябва нито да се извиняваме, нито да казваме thank you за това.
А има и една нова глупост, която обикаля интернет пространството. ЕК щяла да ни открадне спестяванията!
Опасно е, а съответно и наказуемо, да се пускат фалшиви новини с риск за банковата система, за спестяванията на хората. ЕК се опитва от години да намери начин да интегрира и хармонизира възможностите за инвестиции в Европа – така че да не бъдат лежащите по банковите сметки без никаква доходност европейски спестявания пренасочвани всяка година към Щатите (където отиват по 300 милиарда евро европейски спестявания), а да бъдат инвестирани в европейската икономика. Не насилствено, както търсещите слава се опитват да подплашат хората, а посредством данъчни облекчения, хармонизация и опростяване на правилата за инвестиране в Европа.
Специфични партии и интереси обаче очевидно гледат на всеки един опит на европейските институции да засилят Европа като на заплаха – основно защото тогава основната им дейност – търговия със страх и измислици ще намалее.