„Незадоволително“. Армията остава без хора и техника дори и при сериозен ръст на военния бюджет

Състоянието на по-голямата част от способностите на въоръжените сили остава непроменено и като цяло е незадоволително, а дори и сериозен ръст на военния бюджет няма да е достатъчен за модернизацията на армията. Това се посочва в докладите за състоянието на армията през миналата година и изпълнението на програмата за инвестиции до 2032 година, които трябва да бъдат разгледани от депутатите.

Бюджетът за отбрана тази година е малко над 2% от БВП.

Според МО дори при разходи за отбрана в периода 2026-2032 г., нарастващи до 2.5 %, няма да може да се компенсира хроничното недофинансиране на армията в последните 30 години, а финансовите средства за капиталови разходи няма да са достатъчни за цялостна модернизация на Въоръжените сили.

През този период по-голямата част от намиращото се на въоръжение остаряло оборудване от времената на Варшавския договор вече е негодно за експлоатация поради изтичане на ресурса, липса на резервни части и невъзможност за поддръжка.

Редуцирането на проектите до финансова рамка за разходи за отбрана в размер на 2% от БВП до 2032 г. налага реализацията на по-малко проекти и намаление на обема на дейностите по част от тях чрез осъществяването им, разпределено във времето, посочват от МО.

Остава нерешен и проблемът с липсата на достатъчно военни. Към момента около 22% от местата са незаети. Доброволният резерв също е попълнен едва на 16 на сто.

Заплатите на военните бяха шоково вдигнати с около 30%, но тепърва ще се установява дали този ръст ще доведе до повече желаещи да работят в сектора.

Необходимо е обаче време, за да се оцени ефекта от нейното прилагане, посочват от МО.

Последната идея на министерството е да има военно обучение за държавните служители, чиято работа изисква боравенето с оръжие, но към момента няма съгласие.

МО отчита, че Русия остава главният дестабилизиращ фактор и най-значимата и пряка заплаха за НАТО и ЕС основно заради непровокираната си война срещу Украйна, както и заради следваната цел да отслаби политически и икономически ЕС и държавите-членки.

За целта Москва използва набор от хибридни инструменти, за да влияе на вземането на решения, да разделя обществата, да дестабилизира икономиките, да внася разделения между държавите-членки и да подкопава доверието в демократичната форма на управление.

Усилено бяха използвани хибридни методи на въздействие за създаване на напрежение в евроатлантическата общност и за въздействие върху електоралните нагласи в европейски държави.

Русия продължи да ограничава свободата на корабоплаването и въздушния трафик в и над Черно море, въпреки че нейните военноморски сили са със силно ограничена свобода на действие.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини