Администрацията на президента Доналд Тръмп ще възстанови най-малко шест от програмите за чуждестранна помощ, чрез които се доставят храни за най-бедните региони на света, съобщи Ройтерс.
Изпълняващият длъжността заместник-администратор на USAID Джереми Люин, който преди това беше член на отдела за правителствена ефективност на милиардера Илон Мъск, е поискал рестартирането на Световната продоволствена програма в Ливан, Сирия, Сомалия, Йордания, Ирак и Еквадор.
Белият дом възобнови и четири програми към Международната организация по миграция в тихоокеанския регион.
„Съжалявам за всичките разногласия по програмите“, каза Люин във вторник във вътрешния имейл, видян от Ройтерс.
„Има много заинтересовани страни и трябва да се постараем да балансираме тези конкуриращи се интереси – това е моя вина и аз поемам отговорността“, добави той в съобщение до служителите на USAid.
Ройтерс съобщи в понеделник, че администрацията на Тръмп е прекратила програми за животоспасяваща помощ за повече от дузина страни, включително Афганистан, Йемен, Сомалия и Сирия, на обща стойност над 1,3 милиарда долара.
Според Stand Up For Aid, група за застъпничество от настоящи и бивши служители на САЩ, хранителните програми, отменени по нареждане на Люин миналия уикенд за Ливан, Сирия, Сомалия и Йордания, възлизат на повече от 463 милиона долара.
Много от прекратените програми бяха освободени от държавния секретар на САЩ Марко Рубио след първоначален кръг от съкращения на програми за чуждестранна помощ.
Решението да се възстанови част от помощта последва натиск от част от президентската администрация и от Конгреса.
Световната продоволствена програма заяви в понеделник, че САЩ са уведомили организацията, че премахват финансирането за спешна хранителна помощ в 14 страни, като предупредиха: „Ако бъде приложено, това може да се равнява на смъртна присъда за милиони хора, изправени пред екстремен глад и глад.
Говорителят на Държавния департамент Тами Брус каза във вторник пред репортери, че Съединените щати имат опасения, че финансирането за Йемен и Афганистан е в полза на хутите и талибаните.
Съкращенията са най-новата част от стремежа на администрацията на Тръмп да демонтира USAID, основната агенция за хуманитарна помощ на САЩ.
Администрацията отмени милиарди долари чуждестранна помощ, откакто президентът републиканец започна втория си мандат на 20 януари в основен ремонт, който официални лица описаха като белязан от хаос и объркване.
Във вторник демократите от комисията по външни отношения на Сената написаха писмо до Макро Рубио относно плановете за преструктуриране на Държавния департамент, включително чрез премахване на USAID, което според тях е „противоконституционно, незаконно, неоправдано, вредно и неефективно“.