Вече 113 години останките от кораба Титаник лежат на дъното на Атлантическия океан на 3800 метра дълбочина. А тези дни, по повод годишнината от най-голямата подобна трагедия в световната история, получаваме нова доза разкрития за случилото се.
До тях учени достигат чрез използване на най-новите технологии, с които създават 3D реплика за нов документален филм - Titanic: The Digital Resurrection. С нея се визуализира подробно състоянието на Титаник след потъването му.
Как е постигнато
Останките от Титаник се намират на много трудно за достигане място, затова този път се разчита на уменията на подводни роботи, спуснати до сериозната дълбочина. Те успяват да направят над 700 хиляди снимки от всеки възможен ъгъл и въпреки ниската осветеност.
А на базата на тях се създава "дигитален двойник" на плавателния съд с впечатляваща точност и детайлност. И това е първият цялостен изглед, който става публично достояние, след всички кадри от подводници, които представят истината само от един ъгъл, обяснява BBC.
Тази технология на картографиране и цялостният изглед предоставя и нов начин за изследване на случилото се на кораба.
Какво научихме
От нея става ясно, че огромният плавателен съд се е разделил на две след удара в айсберг, вследствие на което 1500 души намериха смъртта си. Кърмата на кораба лежи на 600 м разстояние от останалите останки. Смята се, че това отделяне се е получило заради удара в морското дъно, след което корабът се е разполовил.
Освен това 3D визуализацията потвърждава някои от свидетелските разкази на оцелели, според които работници на борда са направили всичко по силите си до последно, за да запазят осветлението и захранването на борда и да може екипажът да спусне спасителните лодки. Но в котелното помещение е имало големи пробойни с размер на лист А4, от които водата е навлязла и е довела до потъването.
Симулацията показва още, че Титаник е имал кратък удар с айсберга, след който по корпуса са останали редица пробиви, подредени в една тясна линия. Проектиран като буквално непотопяем, защото може да остане над водата, дори ако четири от водонепроницаемите му отделения се наводнят, корабът все пак потъва, защото щетите са върху общо шест отделения.
"Разликата между потъването и непотъването на Титаник се свежда до фините граници на дупки с размерите на лист хартия", обясняват работилите по проекта. И поясняват, че проблемът е в това, че те са разположени по голяма дължина, затова водата навлиза от тях бавно, но сигурно. За съжаление, не всички пробойни могат да се видят на визуализацията, защото част от корпуса остава забит в морското дъно. Но и видяното е повече от достатъчно.
Titanic: First ever full-sized 3D scans reveal wreck as never seen before. pic.twitter.com/juh4ksKhr8
— Ancient Hypotheses (@AncientEpoch) April 9, 2025
Fascinating! recent 3D scans of the titanic pic.twitter.com/y4ZDQOejs6
— Kate Drawdy (@GummoXXX) April 8, 2025