Класацията на най-харесваните смартфони – Huawei триумфира, Apple отсъства

Представете си следната картина: март месец, 2025 година. Светът на технологиите е в обичайното си бурно състояние, а ние, екипът на Digital.bg, ровим из поредните статистики и класации.

И тогава… БАМ! Класацията на AnTuTu за най-високо оценени смартфони за март месец ни удря като гръм от ясно небе. Huawei? На върха? И то не с един, а с два модела в топ 5? Да, правилно прочетохте.

Китайската офанзива – Huawei Mate 70 Pro+ властва

Водач в тази неочаквана класация е Huawei Mate 70 Pro+, който, макар и лансиран още през ноември 2024 г., успява да събере впечатляващите 99.41% одобрение от потребителите.

Това е все едно да спечелиш всички възможни награди на технологичен Оскар! Но компания му прави събратът му – Mate 70 Pro, който гордо заема третото място с 99.17%. Честно казано, това си е истински шамар за конкуренцията и ясен знак, че стратегията на Huawei да заложи на собствени хардуер и софтуер дава плодове, поне на родния китайски пазар.

„Произведено в Китай“ – вече не е лоша дума

И тук идва най-интересната част. Серията Mate 70 е 100% „made-in-China“ продукт. Това включва както собственоръчно разработения чип Kirin 9020, така и операционната система Hongmeng OS (или HarmonyOS NEXT). Няма как да не се впечатлим от тази независимост и амбиция. Освен това, телефонът не отстъпва и в други аспекти – отлична камера, корпус от титаниева сплав, стерео говорители, сателитна връзка и мощна 5700mAh батерия със 100W жично и 80W безжично зареждане. Всичко това крещи „премиум“ отвсякъде!

Honor диша във врата на Huawei, Apple – къде си?

Второто място в класацията принадлежи на Honor Magic 7 RSR Porsche Design Edition, който има същия рейтинг като Mate 70 Pro (99.17%), но остава втори. Следват го сгъваемият Magic V2 на четвърта позиция (97.45%) и Magic 6 Ultimate Edition на пето място (97.07%), който впечатлява с уникален дизайн и страхотна камера.

Но истинската изненада, поне за нас в Digital.bg, е пълното отсъствие на Apple от топ 10. Нито базовият, нито Pro моделите на iPhone 16 не успяват да се промъкнат в челната десетка. Дали това е моментен спад или по-сериозна тенденция? Факт е, че Apple се сблъсква с все по-ожесточена конкуренция от страна на Huawei в Китай, а HarmonyOS вече е надминала iOS по брой потребители на местния пазар. С тези последни развития, позицията на Apple изглежда все по-несигурна.

Краят на една ера?

Може би е рано да се правят генерални заключения, но тази класация ясно показва разместване на пластовете на пазара на смартфони. Китайските производители вече не са просто „евтина алтернатива“, а се превръщат в сериозни играчи, които диктуват правилата. Huawei, със своята упоритост и инвестиции в собствени технологии, е ярък пример за това.

А отсъствието на Apple от върха е сигнал, който не бива да бъде подценяван. Времето ще покаже дали това е само моментен срив или началото на нова ера в света на мобилните технологии. Ние от Digital.bg ще следим ситуацията под лупа, защото, повярвайте ни, става все по-интересно!

Източник: digital.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини