Нов морален компас в класната стая: Какво ще се учи по предмета „Добродетели и религии“

Наскоро просветният министър лансира за пръв път идеята си за нов учебен предмет, който да се изучава в родните училища. Тази седмица той разви плановете си за комбинирания клас „Добродетели и религии“, който да бъде реално нещо повече от традиционното изучаване на предмет „Религия“.

„Тренд“: Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище
В часовете учениците ще бъдат запознавани не само с основите на различните религиозни традиции, но и ще се насърчава развитието на личностни качества като:

    🫶 състрадание

    🤝 честност

    ✅ отговорност

    🙏 уважение

    🌍 толерантност

„Това означава, че ще поставим акцент не толкова и само върху религията, а върху формирането на социално-етични и културни компетентности у учениците. И с фокус върху етичните норми“, обясни миналата седмица в парламента Красимир Вълчев.

Ще има ли оценки по „Добродетели и религии“

Подобни часове има и в повечето европейски държави. Масовата практика е в тях да не се поставят оценки на учениците. Вероятно така ще бъде и в българските училища.

Хубавото е, че децата и техните родители ще могат да „моделират“ предмета. Например учениците, които не желаят да учат религия, ще могат да изберат час, в който в по-голяма степен ще се преподават етика, добродетели и ценности. „Ще има възможност за избор между програми с елементи на конфесионално образование и без елементи на него, като и в момента го има това нещо“, обясни министър Вълчев.

Все още не е ясно със сигурност дали „Добродетели и религии“ ще се изучава от първи до 12-и клас. „Може да се започне с изучаването на предмета с първи клас“, смята образователният министър.

Очаква се промените в Закона на предучилищното и училищното образование да бъдат предложени за обществено обсъждане до средата на май.

Кой ще преподава новият предмет

Синдикатът на българските учители настоява да се направи квалификация на учителите по български език, философски дисциплини и история, които преподават и сега в междупредметната интегративна връзка религиите, заяви председателят на учителския синдикат Янка Такева по време на Националната конференция „35 години Синдикат на българските учители“.

„Те да бъдат квалифицирани, защото без квалификация не може да стане. Искаме от министъра да събере началниците на регионални управления и нас като социални партньори, за да може да дискутираме как и по какъв начин да се извърши тази квалификация, както и кой да я направи“, добави Такева.

Възможно е Българската православна църква също да се включи, след като на среща през февруари патриарх Даниил предложи на просветният министър експертизата на Светия синод.

Как обществото ще приеме новият предмет

Скорошно изследване на социолозите от агенция „Тренд“ показва, че близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците. Малко над една четвърт (26%) са по-скоро или категорично против. Одобрението е по-ниско от средното сред най-младите и по-високо сред хората над 70 г.

68% от нашите синдикални членове одобряват въвеждането на учебната дисциплина „Добродетели и религии“ и подкрепяме министъра на образованието Красимир Вълчев, категорична беше Янка Такева, която оглавява синдиката на учителите.

 

Източник: Дарик

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини