Тестът „сядане - изправяне“ отнема само 30 секунди, но резултатите от него могат да дадат задълбочена представа за вашето здраве
Ставането от стол може да изглежда твърде лесна задача, за да й обърнем много внимание, но способността да го направим говори много за нашето здраве. За да преценят това, лекарите използват теста „Sit-to-stand“ (STS), който измерва колко пъти можем да станем в изправено положение от седнало положение в рамките на 30 секунди, което всеки може да опита у дома или в офиса.
За да направите теста, всичко, от което се нуждаете, за да направите теста у дома, е стол с права облегалка и без подлакътници и хронометър или таймер, какъвто имат повечето съвременни телефони. Просто седнете в средата на стола, кръстосайте ръце и поставете двете си ръце на противоположните рамене. Дръжте гърба си изправен с краката си на пода. След това натиснете за стартиране на хронометъра и се изправете до пълно изправено положение, преди да седнете отново. Повторете това в продължение на 30 секунди, като броите колко пъти можете да стигнете до пълно изправено положение.
Макар тестът да се използва предимно при по-възрастни хора на възраст над 60 години, може да се използва и при по-млади или хора без здравословни проблеми, тъй като е добра мярка за мускулна сила и издръжливост на долната част на тялото.
7000 възрастни в швейцарско проучване са изпълнили STS теста и след анализ е установено, че средният резултат за 20-24-годишните е 50/минута за мъжете и 47/минута за жените. Някои от участващите обаче успяват да изпълнят цели 72 повторения за минута.
Американската агенция за обществено здраве Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) очертава средните резултати за различните възрастови групи. Резултати, които са под средното, са знак за съществуващ риск от влошено здраве, като например падания.
За човек на възраст между 60-64 години средната стойност е 14 за мъже и 12 за жени, но за хората на възраст 85-89 години, средният резултат е 8. Тези средни резултати обаче не вземат предвид медицинската история на дадено лице – например ако наскоро е претърпяло операция или има нараняване.
Изследванията показват, че това колко добре се представяте на теста също може да каже много на за основното ви здраве. Нисък резултат на теста може да се използва за идентифициране на хора, които може да са изложени на риск от по-лоши резултати след операция или след лечение на рак.
Лошият резултат от теста също предполага, че сърцето и белите дробове на дадено лице може да не функционират добре, което го излага на по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания като миокарден инфаркт (сърдечен удар), инсулт и сърдечна недостатъчност.
Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), ако дадено лице има по-ниски резултати на теста от „средното“ за своята възрастова група, тогава той също е изложен на по-голям риск от падания - според изследователите, ако хората не поддържат силата си, баланса, гъвкавостта и сърдечно-съдовото си здраве, тогава е по-вероятно да паднат.
Около 30% от хората на възраст над 65 години имат по едно падане всяка година и това нараства до около 50% при хората на възраст над 80 години. Паднали веднъж, хората често се страхуват да не паднат отново, заради което по-рядко излизат, което пък понякога води до социална изолацияи води до порочен кръг.
Особено при по-възрастните хора, освен социалната изолация, паданията могат да причинят различни наранявания като мускулни разкъсвания и навяхвания, съществува риск от сериозни наранявания като фрактури на бедрената кост, а около 30% от хората умират в рамките на една година след фрактура на бедрената кост.
Едно проучване от 2012 г. дори установява, че вариант на теста STS е „предиктор на смъртността“ на възрастни на възраст между 51 и 80 години. Индивидите, които са получили нисък резултат на теста, са имали между 5 до 6 пъти по-голяма вероятност да умрат за период от шест години, отколкото тези с най-висок резултат.
И все пак трябва да се подчертае, че макар тестове като STS да са добър индикатор за здраве, те не могат да предскажат колко дълго може да живее човек.
Нека да гледаме на тези тестове като напомняне, че можем да направим нещо, за да се подобрим собственото си здраве.
Работа в градината е чудесен повод за раздвижване и понякога - за социални контакти. Кредит: Flickr (CC BY-NC-ND 2.0 DEED)
Как да подобрите резултатите си от теста
Най-добрият начин да подобрите резултата си е да станете възможно най-активни и мобилни. Ако се трудноподвижни, можете да започнете с упражнения в седнало положение, които могат да се използват за изграждане на сила; после може да преминете към изправяне около пет пъти на всеки час или два часа. Ако сте в състояние, просто ходете из хола си и се опитайте да се качвате и слизате по стълбите поне три или четири пъти на ден, съветва Джъгдип Деси (Jugdeep Dhesi), гериатър-консултант в Националната здравна служба на Англия и професор по гериатрична медицина в Кингс колидж в Лондон.
Мотивиращо е да се присъедините към групови упражнения. Много фитнес зали провеждат тренировъчни програми за възрастни хора на по-ниска цена.
Другите съвети, които дава проф. Деси включват да се движите и да вършите домакинска работа. За по-възрастните може да е полезно да играете с внуците си, ако ги имате – да слизате на пода с тях и да ставате от пода с тях. Други препоръки включват добавяне на прости дейности към ежедневната ви рутина, като например ставане и разтягане, ако сте седнали известно време, ходене до магазините вместо шофиране или повече работа в градината.
Източник: Sit-to-stand: The simple test that reveals how you're ageing, Jasmin Fox-Skelly, BBC