Ниските нива на ваксиниране срещу грипни вируси и липсата на ваксина срещу херпес подчертават необходимостта от нов подход за намаляване на предаването на вируса. Изследователите вече са използвали дъвка с антивирусно действие в клинично изпитване, за да намалят значително вирусното натоварване на два вируса на херпес симплекс и два щама на грип А в експериментални модели.
В днешния взаимосвързан свят инфекциозните заболявания представляват ескалираща заплаха, както се вижда от пандемията от коронавирус и огнища на вируси H1N1, SARS, Ебола, Зика и H5N1 (птичи грип) – всички те имат значително глобално въздействие върху здравето и икономиката.
По-честите вирусни заболявания са глобални здравни проблеми и икономически разходи. Например сезонни грипни епидемии се появяват всяка година, причинявайки значителни икономически загуби, надхвърлящи 11,2 милиарда долара всяка година само в Съединените щати. Междувременно вирусът на херпес симплекс-1 (HSV-1), разпространяван предимно чрез орален контакт, заразява над две трети от световното население и е водещата причина за инфекциозна слепота в западните страни.
Ниските нива на ваксинация за грипни вируси и липсата на ваксина срещу HSV подчертават необходимостта от нов подход - такъв, който е насочен към намаляване на вирусния товар в местата, където се извършва предаването. А за вируси като тези, които се предават по-ефикасно през устата, отколкото през носа, това означава фокусиране върху устната кухина.
Сега, в проучване, публикувано в Molecular Therapy, изследователи от Факултета по дентална медицина към Университета на Пенсилвания и сътрудници във Финландия са направили точно това.
Въз основа на предишната си работа – сега в клинично изпитване – показваща, че подобен подход е в състояние да намали SARS-CoV-2 в слюнката на пациенти с COVID-19 или пробите от тампони с повече от 95%, д-р Хенри Даниел (Henry Daniell), професор от Факултета по дентална медицина към Университета на Пенсилвания, и сътрудниците му са тествали способността на дъвка, направена от черен боб (хиацинтов боб, египетски боб), Lablab purpureus – който естествено съдържа антивирусен протеинов капан (FRIL) - за неутрализиране на два вируса на херпес симплекс (HSV-1 и HSV-2) и два щама на грип А (H1N1 и H3N2). Съставът на дъвката позволява ефективно и постоянно освобождаване на FRIL в местата на вирусна инфекция.
Те демонстрират, че 40 милиграма от таблетка бобова дъвка от два грама са достатъчни за намаляване на вирусния товар с повече от 95%, намаление, подобно на това, което са получили в тяхното предишно проучване за SARS-CoV-2.
Инженеринг и оценка на антивирусната бобова дъвка. Кредит: Yuwei Guo, Rachel Kulchar, Rahul Singh, Geetanjali Wakade/Henry Daniell
Важно е, че изследователите подготвят дъвката като лекарствен продукт с клиничен клас, за да отговарят на спецификациите на Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) за лекарствени продукти и установяват, че дъвката е безопасна.
„Тези наблюдения предвещават добра оценка на дъвка от боб в клинични проучвания при хора, за да се сведе до минимум вирусната инфекция/предаване“, отбелязва Даниел.
Даниел и колегите му сега се опитват да използват прах от Lablab purpureus за справяне с птичия грип, който в момента има значително въздействие в Северна Америка. През предходните три месеца 54 милиона птици са били засегнати от H5N1, а няколко заразявания на хора са докладвани в САЩ и Канада.
Други проучвания вече са показали, че прахът от черен боб ефективно неутрализира H5N1 и H7N9 - два щама на грип А, за които е известно, че причиняват птичи грип при хора, както и при птици. Даниел и колегите му в момента се стремят да тестват употребата му в храна за птици, за да помогнат за контрола на птичия грип при птиците.
„Контролирането на разпространението на вируси продължава да бъде голям глобален проблем. Широкоспектърният антивирусен протеин (FRIL), присъстващ в естествен хранителен продукт (боб на прах) за неутрализиране не само на човешките грипни вируси, но и на птичия грип, е навременна иновация за предотвратяване на тяхната инфекция и предаване“, отбелязва Даниел.
Справка: Debulking influenza and herpes simplex virus strains by a wide-spectrum anti-viral protein formulated in clinical grade chewing gum; Daniell, Henry et al.; Molecular Therapy, Volume 33, Issue 1, 184 - 200 doi: 10.1016/j.ymthe.2024.12.008
Източник: An antiviral chewing gum to reduce influenza and herpes simplex virus transmission, University of Pennsylvania