Овошките измръзнаха, държавата готви извънредна помощ

Падналият сняг и минусовите температури попариха надеждите за добра реколта на земеделците. Овощните дървета са измръзнали и очакванията са за слаба реколта от български кайсии, череши и праскови.

Земеделският министър Георги Тахов съобщи, че държавата готви извънредна помощ за измръзналите плодни дървета.

Реколтата в Северoизточна България е унищожена

Около 95% от кайсиевите дръвчета в Североизточна България са напълно унищожени. Поражения има при черешите и прасковите, които се очаква драстично да поскъпнат.

„Овошките замръзнаха! Няма да имаме тази година реколта. Почти 100% е унищожено“, ядосва се Бахтинер Османова, предаде БНТ.

Синан Вейсал отглежда 700 декара овошки в землището на село Стамболово, област Велико Търново. Голяма част от тях са измръзнали, но щетите ще са още по-сериозни, ако се сбъдне прогнозата за още по-ниски температури.

„Проблем не е снега, ако няма отрицателни температури. Това, което ни притеснява, е прогнозата за утре сутрин - температури от минус 4 - 5 градуса. Това е много сериозен студ за фазите, в които са в момента растенията“, каза Синан Вейсал.

Производителите очакват нищожна реколта от кайсии, праскови и череши и прогнозират повишение на цената им с 80%.

„При кайсията прогнозирам цени от порядъка на 7 - 8 - 10 лева за килограм. Основният проблем ще си остане голямата надценка на търговците. Най-често надценката е над 50, даже и над 100%", посочи Синан Вейсал.

Още в края на февруари Дунавските овощари предупредиха, че реколтата от кайсии е измръзнала на 100%.

Овошките в Кюстендилско са поразени

Реколтата от овошките в Кюстендилско е пред провал. Причината за това са студовете вчера и днес, както и очакващите се минимални температури под нулата в следващите няколко дни.

„Към днешна дата състоянието на ябълки, череши, вишни, сливи и круши не е добро. Температурите днес сутринта паднаха до минус 4.4 градуса, което нанесе сериозни щети върху цъфтежа. Предстоящи ниски температури до края на седмицата, ако се сбъднат прогнозите, допълнително ще утежнят ситуацията“, каза проф. д-р Димитър Сотиров, заместник-директор на Института по земеделие в Кюстендил, цитиран от БТА.

По думите му вече са нанесени сериозни поражения върху овошките. Надеждите му са свързани с това в отделни райони да е имало по-силни въздушни течения, което да е помогнало за оцеляването при ябълките.

Според земеделци в момента повечето плодни дръвчета са във фаза на млад завръз, което ги прави уязвими на ниските температури.

Проблем през тази година са били и дъждовете, предшестващи застудяването. Те са попречили на летежа на пчелите и съответно - на опрашването и оплождането на дръвчетата, каза проф. Сотиров.

От една страна високите температури през март предизвикаха ускореното развитие на овошките, но ниските температури сега са фатални за цветовете. Според стопани в Кюстендилско, реколтата от череши тази година е напълно провалена.

Производителите не могат да разчитат и на застраховка, защото тя покрива периода след 20 април. Надяват се на компенсация за 100% пропаднали площи, която важи за последен път.

Заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов, който днес беше в Кюстендил, заяви, че областните дирекции и общинските служби по земеделие ще проверят на място каква е ситуацията и стопаните евентуално ще бъдат компенсирани.

Готви се и фонд за компенсации за фермерите със застраховки

„Фермерите трябва да спазят нормативната уредба и да подадат заявления за обезщетение по схемата за държавна помощ. Подпомагане ще има не само за производителите на плодове и зеленчуци, но също и за зърнопроизводителите, ако има щети при посевите“, допълни той.

Министърът добави, че министерството работи по учредяване на Взаимоспомагателен фонд за допълнително компенсиране на фермерите при управлението на рискове. За целта от тази година се удържат 1.5% от всички евросубсидии за земя (директни плащания), от средствата, предвидени за Кампания'2025.

„Важно е да се знае, че условие за получаване на компенсации от Взаимоспомагателния фонд ще бъде наличие на активна застраховка на продукцията, сключена със застрахователна компания“, каза Тахов.

Държавата планира да изгради 6 поливни язовира

Държавата планира да изгради 6 нови поливни язовира, а до началото на настоящия поливен сезон да реновира над 20 съществуващи съоръжения. Това обяви още във вторник аграрният министър Георги Тахов.

Дългосрочната цел е поливните площи да бъдат разширени с над 3 млн. декара, каза още Тахов.

Наред с това агроминистърът информира за напредъка по изграждането на 28 нови ракетни площадки за борба с градушки и съобщи, че 14 от тях вече са с разрешително за строеж от общинските съвети на съответните населени места.

 

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини