Според Петър Дилов компетентните органи са антимонополната комисия и министърът на финансите
Създаването на верига от държавни магазини за продажба на български хранителни и други продукти от първа необходимост е предложено без никаква оценка на въздействието върху конкуренцията и без допитване до Еврокомисията дали не нарушава законодателството на ЕС.
Това става ясно от отговори на икономическия министър Петър Дилов на въпроси, зададени от депутата от „Демократична България“ Ивайло Мирчев. От тях личи, че министърът на икономиката няма никаква представа и никакво отношение по темата. Той няма отговор и на въпроса какви биха били последствията за България, ако Брюксел обяви, че държавните магазини са неправомерна мярка.
Мирчев иска знае дали създаването с публични средства на верига държавни магазини с ограничение на продуктите, които може да бъдат продавани в тях и таван на търговската надценка, е съвместимо със законодателството на ЕС. Мирчев пита също дали е искано становище от Еврокомисията за допустимостта на подобна държавна помощ и дали мярката не ограничава достъпа на свободно движение на стоки от други държави от ЕС.
Припомняме, че между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет за 2025 г. по предложение на ДПС на Делян Пеевски мнозинството в Народното събрание гласува да се създаде с 10 млн. лв. капитал търговско дружество – ЕАД, 100% собственост на Министерството на земеделието и храните. То ще осъществява чрез вериги от магазини търговия с хранителни и други продукти от първа необходимост приоритетно от български производители и с търговска надценка до 10%. Министерският съвет бе задължен в срок от един месец от обнародване на закона за бюджета да предприеме всички необходими действия за учредяване на дружеството и неговото функциониране.
Според икономическия министър Петър Дилов няма проблем да бъде създадена верига държавни магазини. Тя не засягала търговията със стоки между държавите членки и не ограничавала достъпа до пазара в България на европейски стоки.
„Приоритетното продаване на български хранителни продукти в тези магазини с надценка до 10% не се отнася и към останалите търговци на тези продукти. Всички останали търговци могат да определят свободно цените на продаваните от тях стоки“, посочва министър Дилов, без обаче да споменава, че паралелно в земеделското министерство се готви друг законопроект, чиято цел е да регулира цените на широк кръг хранителни продукти в търговската мрежа.
Що се отнася до ефекта на новите държавни магазини върху конкуренцията и съвместимостта им с правилата на ЕС, то икономическият министър прехвърля топката към Комисията за защита на конкуренцията. Тя била органът, оправомощен да прилага Закона за защита на конкуренцията и да установява нарушения на свободната конкуренция, да извършва секторни анализи и да си сътрудничи с Еврокомисията за изпълнението на правилата за конкуренция.
Непозволена държавна помощ?
Министър Дилов признава, че създаването на търговско дружество изцяло със средства от държавата и под контрола на държавата трябва да бъде оценено и от гледна точка на правилата на ЕС за държавните помощи. Презумпцията е, че държавната помощ може да постави в по-благоприятно положение определени предприятия и производства, което заплашва да наруши конкуренцията. Той обаче няма отношение по въпроса с държавните помощи - по закон министърът на финансите бил органът, който отговарял за наблюдението, прозрачността и координацията на държавните помощи, както и взаимодействието с Еврокомисията. От отговора на Дилов не става ясно дали правителството е искало становище от Еврокомисията.
Часовникът тиктака
Едномесечният срок за създаване на държавното дружество, което с верига от магазини трябва да продава приоритетно евтини български храни, изтича в края на април. Не е ясно дали финансовият министър е поискал нотификация от Брюксел и колко време ще се чака решение оттам. Вероятно дружеството ще бъде създадено с капитал от 10 млн. лв. и назначеното ръководство ще получава без нищо високи заплати в очакване на одобрение от ЕК. Така както шефовете на създадената през 2020 г. неуспешна Държавна петролна компания в продължение на почти три години получаваха заплати, без да са свършили никаква работа.