България и Румъния подсилват Източния фланг на НАТО

Министрите на отбраната на двете страни обсъдиха Черно море, помощ за Украйна, военна мобилност, група с Турция

България и Румъния обсъждат как да подсилят Източния фланг на НАТО, включително и чрез съвместни инициативи с Турция. Това се разбира от официално съобщение на Министерство на отбраната по повод среща на министъра на отбраната Атанас Запрянов с министъра на националната отбрана на Румъния Ангел Тилвар в София.

По време на разговорите са били обсъдени теми от взаимен интерес, сред които изменението на средата за сигурност в Черноморския регион, помощта за Украйна, изграждането на хармонизирани коридори за военна мобилност в Източния фланг на Алианса, перспективите пред отбранителната индустрия в контекста на обсъжданите европейски инициативи за превъоръжаване, както и възможностите за осъществяване на съвместни проекти.

Министър Запрянов и министър Тилвар подписаха съвместно писмо до министъра на националната отбрана на Република Турция относно покана за присъединяване към Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на националната отбрана на Румъния относно изграждането на Щаб на регионалното компонентно командване на специалните операции (HQ R-SOCC).

На срещата е бил и командирът на румънските Военноморските сили вицеадмирал Михай Панайт. В момента в Румъния се провежда многонационалното военно учение „Морски щит“ (Sea Shield) с участието на над 2300 военнослужещи от Румъния и 11 партньорски държави - Албания, България, Канада, Франция, Гърция, Италия, Обединеното кралство, Нидерландия, Испания, САЩ и Турция.

Само преди дни пък стана ясно, че Турция за пръв път поема командването на десантните войски, които влизат в състава на Съюзните сили за реагиране на НАТО (ARF). Десантните войски на НАТО са стратегически сили с висока степен на готовност и способност за действие в различни области. Тези сили са в състояние да бъдат дислоцирани бързо и да осигуряват отбранителна помощ при различни сценарии.

България, Румъния и Турция направиха заедно Противоминна военноморска група в Черно море (МСМ Black Sea), която е с основна задача разчистване на плаващи мини в Черно море, попаднали там в резултат на войната в Украйна. Групата определено обаче служи и за наблюдение на случващото се в района на Черно море.

 

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини