Домашните слънчеви покриви и изпуснатите „питомни“ европари

Да изпуснеш голяма част от „питомни“ евросубсидии по Плана на възстановяване и устойчивост, предназначени за инсталиране на слънчеви покриви върху къщи и многофамилни жилища с цел намаляване на сметките за ток, и да гониш друго „диво“ финансиране!

Така изглежда българската реалност близо десет месеца след приключването на първия етап от кандидатстването на домакинствата за субсидия за инсталиране на слънчеви панели за подгряване на вода или фотоволтаични системи до 10 kWp, включително системи за съхранение на произведения ток.

В края на юли 2024 г. от Министерството на енергетиката обявиха, че 1544 проекта са одобрени за субсидията в процедурата, по която трябваше да бъдат раздадени 80 млн. лв. от общо 240 млн. лв., предвидени по мярката за домашните възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Към 7 април 2025 г. подписаните договори с печелившите са едва над една трета – 664, според данните на информационната система за изразходване на евросредствата ИСУН. Тяхната обща стойност е 14.6 млн. лв., от които 9.3 млн. лв. са европейското безвъзмездно финансиране. Тоест, няма и 7 процента от предоставените 140 млн. лв. от Механизма за възстановяване и устойчивост. Националното съфинансиране беше 100 млн. лв. и така общо 240 млн. лв. трябваше да отидат за осигуряване на известна автономност на битови потребители от волатилността на цените на тока на свободния пазар, където все някога трябва да излязат.

От енергийното ведомство заявиха пред Mediapool, че до края на април ще бъдат сключени останалите договори с физическите лица. Така 880 контракта трябва да бъдат подписани в оставащите 14 работни дни до края на месеца, което си е доста амбициозна цел. Така и не е обявявано на каква обща стойност са одобрените 1544 проекта, но като се гледат сумите за парафираните вече договори, може да се допусне, че надали ще надхвърлят 40-50 млн. лв. или 25-30 млн. лв. безвъзмездни европари.

Заради безобразното закъснение на одобряването на проектите, които кандидатстваха през лятото на 2023 г. и малкото оставащо време до приключване на дейностите по плана за възстановяване - август 2026 г., Министерството на енергетиката не планира обявяване на втора процедура в подкрепа за ВЕИ за домакинствата. Така битовите потребители няма да могат да се възползват от безвъзмездни около 100 млн. лв., а от ведомството заявяват, че ще работят „за намиране на други източници за финансиране на подобни проекти с по-дългосрочен хоризонт“. Дали пак ще се търсят субсидии, безлихвени или нисколихвени заеми не е ясно.

Любопитен момент е, че проектите, които сега се подписват, трябва да са приключени до края на септември 2025 г. Според ведомството това е реалистичен срок за изпълнение и информират, че дори голяма част от домашните слънчеви панели вече са инсталирани. Не казват обаче колко. Не можаха да дадат информация и каква ще бъде общата мощност на соларните панели след реализацията на проектите. „Такава оценка би могла да се направи след изпълнението на проектите“, заявяват от Министерството на енергетиката.

В рамките на обявената процедура можеше да се кандидатства за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване с таван на финансирането до 1960.83 лв. Другата опция беше за инсталиране на фотоволтаични системи с мощност до 10 kWp в лимит на евросубсидията до 70 процента от стойността проекти или до 15 хил. лв. Всички одобрени кандидати трябва да осигурят самоучастие, което може да дойде и от нисколипхвен заем от четири банки, гарантиран от държавната банка за развитие.

Он енергийното министерство не се ангажираха с отговор на въпроса дали остатъчните средства по тази мярка могат да бъдат пренасочени към други нискоемисионни проекти с бърз хоризонт за изпълнение. Най-вероятно обаче европейската помощ ще изгори, вместо да се оползотвори ефективно.

Правителствата в последните години, ако имаха адекватен подход, можеха да заделят част от ресурса за домашни слънчеви панели за идентифицирани служебно енергийно бедни или уязвими домакинства. И така да им осигури реално помощ в сметките а ток и освен това да освободи част от финансовия ресурс, който сега се предоставя от държавния бюджет като енергийни помощи за отопление през зимата.

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини