Днес повърхността на Марс е суха и безжизнена, с много малко вода, която се намира основно затворена в полярните ледени шапки или скрита под повърхността. Въпреки това, на Червената планета някога е имало огромни водни маси.
Преди около 4 милиарда години северното полукълбо на Марс е било покрито с океан. Това показват както геоложките форми на повърхността, така и анализите на марсиански метеорити. Но днес този океан е само спомен.
Според изследване на Токийския университет една от причините за това е загубата на магнитното поле на Марс. Без него, атмосферата постепенно е била отнесена от слънчевия вятър, а с нея и водата - изпарена и изхвърлена в космоса.
Защо магнитното поле е толкова важно?
Слънцето излъчва силна радиация. Земята е защитена от нея благодарение на магнитното си поле. Без него атмосферата би изчезнала, а океаните - също. Именно това се е случило на Марс.
Докато Земята има силно магнитно поле, Марс някога също е имал такова. Но как го е загубил?
Екип, воден от Шунпей Йоко от Университета в Токио, е пресъздал условията в ядрото на Марс в лаборатория. Те използвали смес от желязо, сяра и водород - елементи, които вероятно съставят вътрешността на планетата.
Когато тази смес се нагрее под високо налягане, тя се разделя на два течни слоя: един от желязо и сяра и друг от желязо и водород. Този с водород се издига нагоре, което създава конвективни течения - движения, които създават магнитно поле. Но когато слоевете се разделят напълно, тези течения спират, а с тях - и магнитното поле.
Подобни процеси се случват и на Земята, но температурата тук е много по-висока (около 3 700°C). Това не позволява на течностите да се разделят напълно, което поддържа движението в ядрото и съответно - силното ни магнитно поле.
Оказва се, че наличието на течна вода не е достатъчно условие за живот. Може би силно магнитно поле също е задължително, за да може една планета да задържи атмосферата и водата си. А такива магнитни полета като на Земята може да са доста редки във Вселената.