Министрите на финансите на Европейския съюз ще обсъдят тази седмица създаването на съвместен междуправителствен фонд за отбрана.
Той ще купува и притежава отбранително оборудване и ще начислява такса за използването му от страните членки, показва документ, подготвен за дискусиите на министрите.
Документът, изготвен от мозъчния тръст „Bruegel“ (Брьогел), беше поръчан от полското председателство на ЕС и може да генерира големи средства за отбрана, без да повишава нивата на националния държавен дълг.
Документът е част от дискусия в ЕС за това как да се финансира подготовката срещу потенциална атака от Русия, тъй като европейските правителства осъзнават, че вече не могат да разчитат на Съединените щати за своята сигурност.
ЕС се стреми да увеличи военните разходи с 800 милиарда евро през следващите четири години, като разхлаби своите фискални ограничения върху инвестициите в отбраната. Предвиждат се и заеми при преференциални условия.
Фондът за отбрана, който ще бъде обсъден в събота по време на неформална среща на финансовите министри на ЕС във Варшава, ще бъде в допълнение към вече обявените инициативи за финансиране.
Фондът ще бъде създаден съгласно междуправителствен договор и ще има значителен капитал, което ще му позволи да взема заеми на пазара, съобщи Ройтерс.
Снабдяването и производството в областта на отбраната в 27-членния ЕС е силно фрагментирано с най-малко седем различни вида танкове, девет вида самоходни гаубици и седем различни типа бойни превозни средства на пехотата, което увеличава разходите, намалява оперативната съвместимост и възпрепятства икономиите от мащаба.
Фондът може да се съсредоточи върху „стратегически фактори“ - скъпа военна инфраструктура и оборудване, оръжия, които сега често се предоставят от Съединените щати.
Те включват съвместни системи за командване и контрол, сателитно разузнаване и комуникация, разработване на скъпи нови оръжейни системи като изтребители от пето или шесто поколение, интегрирани оръжейни системи като стратегическа противовъздушна отбрана, стратегически широкомащабен въздушен транспорт и морска логистика, ракети и ядрено възпиране.
Брьогел каза, че Европа има шанс да намали военната си зависимост от САЩ до 2030 г. само ако обедини доставките във възможно най-голяма степен и създаде общ европейски отбранителен пазар, включващ Великобритания като основен играч в промишлената отбрана, за да засили конкуренцията.