ЕК обясни защо Тръмп лъже за митата за американския внос в Европа

Предлагаме ви отговори на често задавани въпроси по повод търговията между ЕС и САЩ, които на практика разбиват твърденията на новата задокеанска администрация на Доналд Тръмп, че европейците налагат огромни мита на американския внос, което води до дисбаланси в търговията.

Сметките на стопанина на Белия дом изглеждат меко казано странни. И от тях става ясно, че той не прави разлика между ДДС и мито.

"Имах проблеми с ЕС, защото... ни наложиха мита. Правят го под формата на ДДС от около 20 процента", заяви той още в края на февруари. 

Тръмп вече обяви нови мита за вноса от ЕС. От 10 април те ще са с 20 процента по-високи от досегашните. 

Ето и обясненията на ЕК по темата:

Каква е настоящата стойност на търговията и инвестициите между ЕС и САЩ?

Общият обем на двустранната търговия със стоки достигна 851 млрд. евро през 2023 г. ЕС е изнесъл стоки на пазара на САЩ на стойност 503 млрд. евро, а е внесъл продукция за 347 млрд. евро; това е довело до излишък в търговията със стоки за ЕС в размер на 157 млрд. евро.

Общата стойност на двустранната търговия с услуги между ЕС и САЩ през 2023 г. възлиза на 746 млрд. евро. ЕС е изнесъл за САЩ услуги на стойност 319 млрд. евро, като същевременно е внесъл от САЩ 427 млрд. евро; това е довело до дефицит в търговията с услуги в размер на 109 млрд. евро за ЕС.

ЕС и САЩ са и основни инвестиционни партньори. Фирмите от ЕС и САЩ имат инвестиции на стойност 5,3 трилиона евро на пазарите си (данни за 2022 г.).

Има ли ЕС търговски излишък по отношение на САЩ?

Когато се вземат предвид стоките и услугите, ЕС има малък излишък със САЩ в размер на 48 млрд. евро; това се равнява на едва 3 % от общата търговия между ЕС и САЩ (1,6 трлн. евро). Трябва да се отбележи също така, че ЕС има търговски дефицит със САЩ, когато става въпрос за търговия с услуги, при която САЩ отчитат излишък от 109 млрд. евро. В този смисъл нашите икономики се допълват много добре.

Данък добавена стойност мито ли е? Каква е целта на ДДС?

Данъкът върху добавената стойност (ДДС) е данък върху потреблението, подобен на данъка върху продажбите в САЩ, и се използва в над 170 държави по света. Той се прилага на недискриминационна основа, независимо от това къде е произведен даден продукт. Всяко дружество, което продава стоки за потребление в ЕС - независимо дали е чуждестранно или местно - трябва да плаща ДДС. Стоките, произведени в ЕС, плащат точно същия ДДС като всички вносни стоки. ДДС не е търговска мярка, а още по-малко мито. Той очевидно не е мярка, прилагана изключително за чуждестранни стоки, както вносната тарифа.

Как СТО разглежда вътрешните данъци като ДДС и разрешени ли са те?

Системата на ЕС за ДДС е справедлива и недискриминационна, като се прилага еднакво както за произведените в страната, така и за вносните стоки. Всяко дружество, което продава стоки за потребление в ЕС - независимо дали е чуждестранно или местно - трябва да плаща ДДС. Стоките, произведени в ЕС, плащат точно същия ДДС като всички вносни стоки. В този смисъл ДДС е вътрешен, недискриминационен данък, който е разрешен от СТО, член III от ГАТТ, от създаването ѝ през 1947 г.

САЩ налагат ли вътрешни данъци върху стоките и услугите?

Важно е да се отбележи, че както в случаите на ДДС в ЕС, така и при данъците върху продажбите в САЩ, стоките, произведени в ЕС и САЩ, се третират по абсолютно еднакъв начин на всеки пазар в сравнение с внесените от другата страна стоки. Това е съответният момент за сравнение.

Каква е текущата средна тарифна митническа ставка, прилагана от ЕС върху вноса от САЩ? Каква е текущата средна тарифна ставка, прилагана от САЩ при внос от ЕС?

По технически причини не съществува една „абсолютна“ цифра за средните тарифи в търговията между ЕС и САЩ, тъй като това изчисление може да се направи по различни начини, които дават доста различни резултати. Въпреки това, като се има предвид реалната търговия със стоки между ЕС и САЩ, на практика средната митническа ставка и за двете страни е приблизително 1%. През 2023 г. САЩ са събрали приблизително 7 млрд. евро мита върху износа на ЕС, а ЕС е събрал приблизително 3 млрд. евро върху износа на САЩ.

Предлагал ли е ЕС да намали някои тарифи, като например тарифите за автомобили, за САЩ?

ЕС разполага с най-голямата мрежа от търговски споразумения и участва с повечето си партньори в дискусии за намаляване на митата като част от по-широки балансирани търговски преговори. ЕС е готов да намери взаимноизгодни решения със САЩ по отношение на митата. Нито една от двете страни не е направила конкретно предложение за намаляване на митата. Всяко намаление на тарифите трябва да бъде взаимноизгодно и да бъде договорено в справедлива и основана на правила рамка. ЕС остава ангажиран със задълбочаването на трансатлантическите търговски отношения и с решаването на проблемите, свързани с тарифите, чрез конструктивен диалог.

Няма ли САЩ право на мнение относно асиметрията в тарифите, като например 10-процентната тарифа на ЕС за автомобили в сравнение с 2,5-процентната тарифа на САЩ?

Структурите на тарифите са различни за различните икономики, като някои тарифи в ЕС са по-високи от тези в САЩ, а много други са по-ниски. Като цяло и ЕС, и САЩ имат еднакво ниски тарифи.

Докато ЕС прилага 10% тарифа за най-облагодетелствана нация (НОН) за автомобили, важно е да се отбележи, че САЩ налагат 25% тарифа за пикапи - най-големият сегмент на американския автомобилен пазар, който представлява около една трета от всички продажби на автомобили. Всъщност най-продаваният автомобил в САЩ е пикап - Ford F-150.

ЕС остава отворен за балансирани преговори, които насърчават равнопоставени условия и за двете страни.

Източник: offnews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини