Разочарованието на Илон Мъск от търговската политика на Белия дом стана публично достояние в събота, когато той призова за създаването на обширна зона за свободна търговия и се прицели в колегата си Питър Наваро, съветник в Белия дом, по повод плановете на Доналд Тръмп за нови мита.
Мъск, който до голяма степен остана встрани от разрастващия се дебат за митата на Тръмп, отговори рано сутринта в събота на публикация от потребител на X, който похвали Наваро, дългогодишен съветник на Тръмп и ключов архитект на обявените от президента мита. Съоснователят на Tesla твърди, че"докторатът по икономика от Харвард е нещо лошо, а не добро", като добавя, че Наваро не е "построил нищо", пише сайтът Semafor в анализ по темата.
Думите на Мъск дойдоха по-малко от ден след влизането в сила на базовите мита на Тръмп срещу Европа и няколко дни преди въвеждането на още едно 20-процентно мито срещу ЕС.
Публичното несъгласие хвърли светлина върху по-дълбокото разделение сред коалицията на Тръмп между неговата MAGA (движението "Да направим Америка отново велика"-б.р.) база и бизнес и технологичните лидери, които се обединиха около президента.
Някои представители на администрацията омаловажиха забележките на Мъск.
Един от тях отбеляза, че Мъск е правил негативни коментари и за други хора от администрацията и че всеки има "свое мнение".
Наваро засега не е коментирал.
"Някои избират да направят мнението си публично достояние, други - не", коментира източник от Белия дом пред Semafor и допълва, че настоящият състав на Белия дом"не може да бъде определен по някакви традиционни правила. Имаме хора със силни мнения. Понякога те го оповестяват, понякога не. В края на краищата всички са в един отбор.“
Но други хора в администрацията и близки до Тръмп изглеждаха объркани и изненадани от решението на Мъск да се захване публично с Наваро (и по този начин да изрази недоволството си от решението на президента).
Битка, която Илон няма да спечели
"Това е битка, която Илон няма да спечели", предупреди близък до Тръмп човек.
Мъск несъмнено е оскубал някои пера по време на престоя си в орбитата на Тръмп, дори в месеците преди официалното му встъпване в длъжност. Напоследък той влезе в пререкания с министри от кабинета заради действията на подопечното му Министерство за правителствена ефективност. Завъртяха се и въпроси кога Мъск (като специален държавен служител) ще трябва официално да напусне.
Но въпреки недоброжелателите на милиардера, самият Тръмп остава доволен от него и усилията му за драстично преустройство на федералното правителство.
Зона за свободна търговия между САЩ и ЕС
По-късно в събота, появявайки се виртуално на политическо събитие, Мъск разшири личните си мисли за митата, като заяви, че се надява Европа и САЩ да преминат "към ситуация на нулеви мита."
Докато хиляди хора протестираха по улиците на САЩ срещу Доналд Тръмп, неговият най-известен съветник Илон Мъск говореше на конференция пред италиански крайнодесни лидери. Чрез видеовръзка Мъск разговаря с лидера на Италианската лига Матео Салвини- вицепремиер на консервативното правителство на Джорджия Мелони.
Мъск заяви, че се надява САЩ и Европа да създадат "много тясно, по-силно партньорство" и да достигнат до "зона с нулеви мита".
Шефът на Tesla добави още, че в идеалния случай ще има "зона с нулеви тарифи в бъдеще със зона за свободна търговия между Европа и Северна Америка", която също така би позволила по-голяма свобода на придвижване между тях. Мъск добави, че е дал този съвет на Тръмп.
Наваро - най-глупавият икономист в Америка и най-влиятелният
Наваро отдавна е неортодоксална и противоречива фигура: "Наваро е едновременно най-глупавият икономист в Америка и най-влиятелният", написа миналата седмица коментаторът Ноа Смит.
В разговорите с близки до Тръмп и с хора от администрацията едно е ясно: независимо дали става дума за тарифи, имиграция или изпълнителни заповеди, този път Доналд Тръмп е този, който командва. Помощниците му често говорят за това, че тази версия на Тръмп е по-освободена и по-уверена, без натиска на съветниците, които го карат да ограничава ходовете си.
"В крайна сметка Тръмп е този, който взема крайните решения", отбелязва служителят."Да, той ще се възползва от приноса на много различни хора, от много различни мнения. Но в края на краищата - просто погледнете постингите му в социалната мрежа Truth от последните 48 часа. Съвсем ясно е, че той няма да отстъпи [по отношение на митата]“.
И все пак е забележително, че критиката на Мъск (все още) не е предизвикала повече ответни реакции, както би могло да се случи, ако това беше първата администрация на Тръмп. За това може да има различни причини: Макар че Мъск никога не е бил човек, когото Белият дом може да контролира напълно, Тръмп го харесва достатъчно, за да не се притеснява. А когато става въпрос за митата, мнението на Мъск може просто да няма толкова голяма тежест: ясно е, че Тръмп се е доверил повече на Наваро, който отдавна е привърженик на агресивните мита, отколкото на Мъск за опита с високи залози да се промени глобалната икономическа система.
Наваро изложи приоритетите на администрацията миналата година в интервю със Semafor от затвора, където излежа четиримесечна присъда за отказ да сътрудничи на разследването за щурма срещу Капитолия от 6 януари:
"Ако държавите откажат да намалят митата си до нашите нива, президентът ще има право да повиши нашите мита до техните. Това е най-разумният път за балансиране на търговския ни дефицит и по този начин за стимулиране на икономическия растеж, както и за укрепване на щатския долар."
Наваро започва политическата си кариера като неуспешен политик от Демократическата партия в Сан Диего през 90-те години на миналия век.