На 6 април тази година Православната Църква отбелязва Пета Неделя на Великия пост, посветена на преподобната Мария Египетска. Почитат я и православни, и католици, и англикани.
Нейният живот е пример на удивителна метаморфоза от обикновена александрийска блудница до най-велика светица, пример за силата на покаянието и Божията благодат. Затова Църквата премъдро е отредила да ѝ посвети една от неделите на Великия пост, призовавайки ни така към покаяние.
Преподобна Мария влиза в пустинята като каеща се блудница и 47 години живяла там сама.
Когато я среща старецът Зосима, той вижда светица, цитираща наизуст Свещеното Писание, което никога не е чела или чула от някого, преминава реката Йордан като по суша, по време на молитва се издига над земята, в един миг преодолява разстояние, което старецът Зосима изминава за 20 дни…
Целият живот на преподобна Мария е чудо. Нейната обожена човешка природа вече не била подвластна на физическите закони на този свят. Нито на законите на психологията, според които малцина са способни на живот в пълна самота.
Помагала ѝ Божията благодат, която я обучила в духовния молитвен живот и я укрепявала. Примерът на нейния живот ни показва, че за Бога всяка човешка душа е драгоценна и за Него нищо не е невъзможно.
На 6 април честваме и Успение на св. Методий Славянобългарски, както и паметта на свети Евтихий, патриарх Константинополски и на светите мъченици Тимотей и Диоген Македонски.
Свети Методий бил роден брат на равноапостолния Кирил. В младостта си бил военен, но когато почувствал Божието призвание, се отказал от високия си пост и постъпил в манастир на планината Олимп в Мала Азия. След време при него дошъл и Константин.
По молба на князете на Моравия и Панония - Ростислав, Светополк и Коцел към византийския император Михаил III, двамата били избрани за проповедници, които да разясняват Христовото учение на славянски език в техните земи.
Преди това двамата братя изнамерили славянската азбука - глаголицата, превели на славянски Новия Завет и необходимите богослужебни книги, и заминали за Моравия. Там Методий бил ръкоположен от папа Адриан и станал архиепископ на Панония и Моравия, където пострадал много от немските свещеници, които не спирали да го клеветят.
В преклонната си възраст Методий трябвало навсякъде да се явява лично и да изобличава клеветите, заради които бил затворен за две години и половина. След строго нареждане на папа Йоан VIII той бил пуснат от затвора и с двама свои ученици свещеници започнал да превежда книгите, които не успял да довърши с брат си, пише БНР.
Така, заедно с учениците си, превел целия Стар Завет без Макавеевите книги, Номоканона (Правила на Светите отци) и светоотеческите книги (Патерик). В края на дните си той посочил Горазд за свой приемник с думите:
- Ето мъж от вашата земя, право вярващ и добре знаещ латинските книги. Ако има Божия воля за това и любов от ваша страна, нека той да бъде моят приемник.
На 6 април 885 г. светителят предал Богу дух.
Имен ден празнуват Страхил и Страхила.