Във връзка с нарастващата опасност от разпространение на Инфлуенца по птиците, в Смолян се проведе заседание на Постоянната областна епизоотична комисия. Срещата бе ръководена от заместник областния управител Красимир Даскалов, а в нея участие взеха ветеринарни специалисти и представители на отговорните институции.
Директорът на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Смолян, д-р Сава Бозуков, и началникът на отдел „Здравеопазване на животните“ д-р Мария Маргаритова представиха актуални данни за разпространението на заболяването в страната. От началото на годината вече са регистрирани пет огнища на инфлуенца при птиците – четири сред водоплаващи и едно при кокошки носачки, всички в област Пловдив.
Една от най-важните превантивни мерки, въведени на национално ниво, е категоричната забрана за отглеждане на домашни птици на открито, с изключение на регистрираните и сертифицирани ферми за свободно отглеждане. Целта е да се ограничи контактът между домашни и диви птици, които са основни преносители на вируса. Освен това се засилва контролът върху птицевъдните и дивечовъдните стопанства, както и проверките в месодобивните предприятия.
В по-рисковите области на страната, сред които са 14 региона с висока концентрация на птицеферми и преработвателни предприятия, се прилагат още по-строги санитарни мерки. В тези райони е в сила и забрана за провеждане на пазари за живи птици.
Според д-р Бозуков, ситуацията в Смолянска област остава под контрол, но е от съществено значение гражданите и фермерите да спазват наложените ограничения. Единствената лицензирана птицевъдна ферма в региона – „Кокоимпекс“ ООД – е определена като нискорискова и отговаря на всички санитарни изисквания.
Инфлуенцата по птиците е силно заразна вирусна болест с висока смъртност, особено сред домашните видове. Макар някои водоплаващи птици да не проявяват симптоми, те могат да бъдат носители и да предават вируса чрез фураж, изпражнения или оборудване. Най-опасен за човека остава щамът H5N1, който към момента не е открит у нас, но световната практика показва, че предпазните мерки са от решаващо значение за ограничаване на риска.