Публичният скандал, предизвикан от опита да се блокира полицейска акция срещу контрабандата на цигари в Пловдивско, отнесе главата на заместник-директора на антимафиотите (ГДБОП) Калин Литов. Новината бе съобщена от вътрешния министър Даниел Митов в четвъртък.
По-рано тази седмица гражданското сдружение БОЕЦ публикува доказателства за съществуващ чадър в МВР върху контрабандни канали. Публикуван бе полицейски чат, който показва как шефове са направили опит да изтеглят полицаи по време на операция срещу контрабандата на цигари.
Полицаите отказват да изпълнят заповедта за изтегляне и залавят рекордно количество цигари, но контрабандистите са предупредени и успяват да избягат.
"Дали е имало "чадър" над контрабанден канал в Пловдив ще бъде установено категорично, след като завършат напълно действията на институциите. Това е въпрос на много по-голямо разследване", каза вътрешният министър Даниел Митов и уточни, че данните са предадени на прокуратурата.
Предвид изнесената до момента информация би било изключително любопитно, ако разследването приключи с извод, че няма "чадър".
Министърът обясни, че всички по веригата отговорни служители на практика вече не са на местата си.
"Шефът на отдела още от миналата година не е на работа, шефът на сектора (в ГДБОП) - аз съм го отстранил преди месец, и заместник-директорът на ГДБОП също не е на работа“, каза Даниел Митов.
Той припомни, че по случая проверка е разпоредена от министър Атанас Илков, а при него е дошъл докладът с резултатите.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изрази лично мнение относно казуса, казвайки, че Даниел Митов "трябва да ги омете всичките там, свързани с този случай с контрабандата".
Новият "Ало, Ваньо"?
Случаят в Пловдив донякъде напомня на аферата с "Ало, Ваньо", чието действие се развива в раните часове на 13 март 2010 година.
Малко преди това - в 20.00 часа на 12 март митнически служители влизат на проверка в пивоварната "Булбрю" на покойния вече бизнесмен Михаил Михов – Мишо Бирата. Те влизат и в съседните помещения на фирмата "БГ дринкс". Те стоят там четири часа – до полунощ. Търсят нелегален спирт.
По този повод шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов провежда три разговора с тогавашния премиер Бойко Борисов, вицепремиера Симеон Дянков и зам.-шефа на митниците Антоний Странджев. От изтеклите записи от СРС-та се чува ясно как тогавашният премиер е поел ангжимент да не закача определен бизнесмен.
От друг разговор се разбира, че Мишо Бирата "винаги си е плащал" и не разбира защо го закачат. Борисов твърди, че записите са манипулирани, а лицензът на фабриката в Мездра е отнет.
Вниманието на публиката при избухването на скандала логично е привлечено основно от разговора на Танов с Бойко Борисов. Чува се ясно как премиерът казва на Танов да си прибира проверяващите от пивоварната, допълвайки, че е поел ангажимент. Борисов намесва и тогавашния президент Георги Първанов: "Ако трябва, обади му се ей сега и му кажи какво сме се разбрали, защото там поех ангажимент и аз не съм Първанов. Като съм му обещал, че няма да го закачам, няма да го закачам".
Още по-любопитното е, че прокурорското разследване по скандала "Ало, Ваньо" тогава се наблюдаваше от Борислав Сарафов в качеството му на заместник-главен прокурор.
"Ще проведем разследване на съдържанието на разговора ("Ало, Ваньо"). Ще проверяваме и действията на участниците, например дали е препятствана митническа проверка", обясни заместник-главният прокурор Борислав Сарафов.
Сега Борислав Сарафов е главен прокурор.
Реакциите на пловдивската афера
"Продължаваме Промяната“ заявиха, че настояват за оставката на министър Даниел Митов, ако и този път поведението му е да замита, вместо да разследва.
"В петък ще поканим БОЕЦ в парламента, за да разберем целия казус във връзка с контрабандата. Това, което виждаме, е, че и там има едно замъгляване в МВР, не знаем дали и този министър може да се справи – затова и там ще натискаме“, каза Кирил Петков.
Ивайло Мирчев от "Демократична България" каза, че става дума за контрабандни канали, които са "свързани с Пеевски и с Таки и с техни проксита в Пловдив".
"С парите от тези контрабандни канали най-вероятно са били купувани гласове на изборите. Ние искаме да разберем цялата истина за това. Отправили сме като народни представители въпроси до съответните институции и очакваме министърът на вътрешните работи днес на комисия да бъде изслушан, за да получим отговори на тези въпроси“, каза Мирчев.
Божидар Божанов каза, че ДБ ще поискат на заседанието на комисията по вътрешна сигурност в парламента МВР да предостави всички документи по случая на Народното събрание. След това те ще огласят тази информация и ще предложат законодателни мерки. Това надали ще се случи, защото прокуратурата вече е взела всички документи.
Самият Пеевски след това отговори на обвиненията пред репортери в Народното събрание:
"Чух тук някои изказвания от контрабандистите на държавата – кой с какво се занимавал. Хората на Паскал – контрабандистите от ПП-ДБ, ще обясняват кой какъв бил. Трябва да знаят - "Новото начало“ не може да се спре с измислени истории и цялата им контрабанда ще излезе докрай наяве“, каза Пеевски.
Според БОЕЦ отстраненият заместник-директор на ГДБОП Калин Литов е човек на бившия МВР шеф Калин Стоянов и Пеевски.
"Спрямо Литов - човек на Калин Стоянов и Пеевски - към момента няма образувана проверка и не е отстранен, а проверките са срещу редовите полицаи, които са си свършили работата!", коментира БОЕЦ.