Около 1.7 трилиона долара са на път да бъдат заличени от индекса S&P 500 при отварянето на пазара в четвъртък, след притеснения, че новите мащабни мита на президента Доналд Тръмп могат да вкарат икономиката в рецесия.
Най-силно засегнати бяха компаниите, чиито вериги за доставки зависят най-много от чуждестранното производство. Apple Inc., която произвежда повечето от своите устройства за пазара в САЩ в Китай, ще отвори с 7.7% спад.
Lululemon Athletica и Nike, които разчитат на производство във Виетнам, губят поне 9%.
Walmart и Dollar Tree, чиито магазини са пълни със стоки отвъд океана, падат с минимум 4%.
Кой, колко загуби от пазарната си стойност:
- Apple загуби от пазарната си стойност 249.2 млрд. долара
- Amazon загуби от пазарната си стойност 125.8 млрд. долара
- Nvidia загуби от пазарната си стойност 124.9 млрд. долара
- Microsoft загуби от пазарната си стойност 74.9 млрд. долара
- Meta загуби от пазарната си стойност 65.7 млрд. долара
- Alphabet загуби от пазарната си стойност 57.2 млрд. долара
- Broadcom загуби от пазарната си стойност 47.4 млрд. долара
- Tesla загуби от пазарната си стойност 45 млрд. долара
- Wallmart загуби от пазарната си стойност 37.4 млрд. долара
- JPMorgan загуби от пазарната си стойност 26.3 млрд. долара
Източник: Bloomberg, по предпазарни данни
Малко американски акции останаха незасегнати, като най-големият ETF, следящ S&P 500, е на път да регистрира най-голям спад от 2022 г. насам. Над 90% от компаниите в индекса търгуваха по-ниско към 8:00 сутринта в Ню Йорк, като повече от половината от 500-те акции губят поне 2% в предпазарното търгуване.
"Пазарът осъзнава, че няма начин това да се представи като нещо положително", заяви Стийв Сосник, главен стратег в Interactive Brokers.
"Тук сме със сериозен спад, подпомогнат от търговци, които вярваха, че всяко понижение е шанс за покупка, и сега са в лоша позиция.", добави той.
Мащабът и обхвата на новите мита заплашват да разтърсят глобалните вериги за доставки, влошат икономическото забавяне и подхранят инфлацията. Това също така затрудни инвеститорите да преценят как митата ще повлияят на корпоративните печалби.
Според Майкъл Фероли, икономист от JPMorgan, плановете са еквивалентни на най-голямото данъчно увеличение от 1968 г. насам.
Митата могат да добавят до 1.5% към цените тази година, като същевременно натискат личните доходи и потреблението.
"Само този ефект може да доближи икономиката опасно близо до рецесия", написа Фероли. "И това е без да отчитаме допълнителните удари по износа и инвестициите.”
Например, ако Apple поеме скока на разходите заради митата за Китай, брутната ѝ маржа може да понесе удар до 9%, смятат анализатори на Citigroup начело с Атиф Малик.