Бедственото положение е за срок от седем дни, през което време ще продължи отстраняването на замърсяването и вземането на проби.
Заради замърсяването „Морска администрация“ проверява девет кораба, които предишната нощ са били на рейд, съобщи БТА.
От Регионалната инспекция по околната среда и водите вчера съобщиха, че при извършените проверки не е установен брегови източник на замърсяването с нефтопродукти.
Припомняме, че количеството изхвърлени нефтопродукти е между половин и един тон. Това обяви в ефира на „Здравей, България” директорът на „Басейнова дирекция” в района Явор Димитров.
Проверката не установи брегови източник на замърсяването. Това ни кара да мислим, че най-вероятно става въпрос за плавателен съд. Взели сме три проби от водата. Изследваните показатели са нефтопродукти. Очакваме резултатите най-рано след 2 дни. Дори малко количество да бъде пуснато във водата, тъй като то е по-леко от нея, се разстила в тънък филм. Вчера огледахме и околните плажове. Ако е умишлено замърсяването, ще има сериозни санкции”, обясни още Димитров.
Преди няколко месеца руски танкер изля стотици тонове мазут в Черно море. Към момента потребители в социалните мрежи предполагат, че разливът е резултат именно от това изтичане. Мазутни петна имаше по-рано в Приморско и Созопол. "Братският руски мазут достигна и до Българското черноморие", пишат потребители в социалните мрежи.