Богдана Панайотова е най-вероятният нов главен архитект на София

Противоречивият бивш временен главен архитект на София Богдана Панайотова е най-вероятният победител в конкурса за титуляр за поста, съобщи „Mediapoool.bg“. Единственият ѝ конкурент в последния етап от надпреварата арх. Георги Славов се представи неубедително на интервюто с конкурсната комисия в понеделник. Като се има предвид, че оценката от този елемент има най-голяма тежест в крайното класиране на желаещите да станат главен архитект, едва ли може да се очакват някакви обрати.

Още по време на разговорите с двамата кандидати част от членовете на журито не скриха предпочитанията си за Панайотова. Представителят на Камарата на строителите дори обяви, че бившият временен главен архитект има подкрепата на браншовата организация за продължаване на срещите си с профеисоналните общности, които започнала като временен главен архитект.

Евентуалният избор на Богдана Панайотова, вече веднъж назначена лично от кмета Васил Терзиев на този пост, вероятно ще доведе до поредния трус в управляващата коалиция в София.

Още след края на интервютата с двамата кандидати лидерът на „Спаси София“ Борис Бонев коментира, че изборът на главен архитект е „свирен мач, видимо бойкотиран от гилдията". Според него няма визия и решителност за противопоставяне на презастрояването, а от главния архитект зависят ключови въпроси като това да няма „небостъргачи на бул.„Черни връх“. Борис Бонев призовава Васил Терзиев да рестартира процедурата за избор на главен архитект.

 

Васил Терзиев обаче не дава сигнали, че това може да се случи. След крайния етап на конкурса той коментира, че общината организирала честна и открита процедура – теза, с която отговаря на критиките и от опозицията, и от коалиционните си партньори за това, че резултатът от конкурса е ясен от самото начало.

На този фон и новият главен архитект, и кметът на София ще имат нужда от политическа подкрепа за осъществяването на идеите си в сферата на градоустройството, за евентуална промяна на общия устройствен план, както и за административна реформа в тази сфера. Осигуряването на такава подкрепа и сега е трудно, а на моменти и невъзможно, тъй като подкрепящите кмета Васил Терзиев съветници от „Продължаваме промяната-Демократична България“/„Спаси София“ нямат мнозинство в Столичния общински съвет. ГЕРБ и БСП често успяват да бламират предложения на кмета, а при евентуално вътрешнокоалиционно разцепление гласуването на ключови предложения би станало още по-трудно.

Само един конкурент

Още преди началото на конкурса за нов главен архитект неофициално в общината и общинския съвет се говореше, че постът ще остане за арх. Богдана Панайотова макар това да беше придружено с коментари, че подобен избор е равен на политическо самоубийство за кмета Васил Терзиев.

Конкурсът започна с 8 кандидати. Един от тях отпадна още след проверката на документите за покриване на минималните изисквания за поста. След теста с въпроси за работата на главния архитект и познаване на законодателството в надпреварата освен Богдана Панайотова останаха само двама кандидати. Един от тях не премина през следващия етап – решаване на практически казуси. Така да публичното интервю стигнаха бившият временен главен архитект и арх. Георги Славов.

Пропуски

На препитването по предварително публикувани въпроси (те бяха обявени в неделя, 30 април) първи се яви арх. Георги Славов. Редът за отговор на въпросите беше определен с жребий. Още при първите теми от интервюто стана беше почти сигурно, че претендентът за поста на главен архитект едва ли ще получи нужната оценка, за да спечели.

На няколко пъти арх. Славов отговори, че не е запознат с базисни въпроси като това кой отговаря за строителния контрол и на кого е подчинена дирекцията за строителен контрол към общината. Въпросната дирекция е част от „Направлението архитектура и градоустройство“, което се управлява от главния архитект. В момента въпросната дирекция се ръководи именно от Богдана Панайотова, която беше назначена на поста малко преди да стане временен главен архитект.

От началото на февруари обаче контролът по строителството, за обектите, за които отговаря общината, беше прехвърлен на районните администрации със заповед на кмета Васил Терзиев.

Още докато течеше интервюто на арх. Славов, част от хората в комисията по избора, които ще пишат и оценките за представянето на кандидатите, изразиха учудване от неубедителните отговори.

Арх. Славов не успя да отговори и на въпрос какви по закон са механизмите за събиране на общественото мнение по дадени проекти.

Иначе според него София трябва да се развива като компактен град. Общият устройствен план трябва да се допълни с неразвитите северни територии. Далекоперспективните зони, за които одобряването на устройствени планове беше забранено до тази година, не трябва да се отварят, ако няма яснота за изграждането на инфраструктурата там. Арх. Славов заяви също, че не трябва да се искат такси за разрешение за строеж от инвеститорите, които изграждат за своя сметка публична инфраструктура, а самите разрешения за строеж се издават на името на общината.

Според него Направлението „Архитектура и градоустройство“ трябва да прави преценка на документите за издаване на разрешение за строеж само от гледна точка на градоустройствените документи, а не да се гледат и вътрешносградни инсталации. Тази работа трябвало да остане на т. нар. строителен надзор, който според него е на ниско ниво.

Подобна практика обаче щяла да доведе до саморегулиране на пазара, а цената за това щял да е рискът да се отменят разрешения за строеж или да има проблеми с въвеждането на сгради в експлоатация. „Тези хора трябва да се научат да плуват“, коментира арх. Славов. И добави, че в практиката му почти няма проект, който да не е върнат от експертите в общината, а причината за това е била „ниското качество на хората, които правят оценката за съответствие на инвестиционните проекти“ и т. нар. строителен надзор.

По отношение на обществената чувствителност по темата със застрояването на София арх. Славов обясни, че според него главният архитект трябва да дава редовно информация за инвестиционните намерения в града, а не да „влиза в отбранителен роля“. „Информацията за чувствителни проекти трябва да се съобщава веднага, а не след като бъде публикувана в регистритите", коментира той и добави, че е добре тя да идва „от извора", а не да се налагат обяснения след интерпретации.

Кандидатът с предимство

В своето интервю Богдана Панайотова повтори идеи и намерения, които обяви в последния си ден като временен главен архитект на София. Сред тях е прекратяването на одобрения на единични устройствени планове, както и подобряване на процеса за информиране на гражданите на София за предстоящи инвестиционни проекти. Съвсем очаквано тя демонстрира по-добро познаване на организацията и работата в Направлението „Архитектура и градоустройство“, което ръководи 6 месеца. 

Богдана Панайотова коментира и евентуалната промяна на общия устройствен план на София, за който преди време каза, че е в основата на проблемите с презастрояването на София. „Закъснели сме с подготовката на задание за общ устройствен план", коментира тя. Според нея процесът трябва да започне с кръгли маси с професионалните общности за това дали да се прави нов общ устройствен план, да се актуализира съществуващият или пък да се разширява. Според нея в общия устройствен план не трябва да има толкова много зони, както в момента, както и да не се допуска смесване на функции.

На въпрос на кмета Васил Терзиев „какво правим по законните проекти, които срещат публичен отпор" тя повтори тезата, която от общината използваха и по времето на нейното управление като главен архитект – ако са законни, няма какво да се направи. Все пак обясни, че ако има „незаконосъобразни действия“ на някой етапите на разрешаването им, одобрението може да бъде прекратено на следващ етап. „Ако няма такива действия, не може да се спрат. Най-много това да стане за 2-3 години и ще излезе съдебно решение, което ще ги потвърди", коментира Панайотова. 

Според нея инициираните промени на плановете трябва да се обявяват по-добре, а не на „едно табло до тоалетната вътре в сградата на районната администрация".  Процесът можело да се подобри чрез районните администрации, които имат добра комуникация с местните общности в кварталите.

Резултати до 1 седмица

Крайните резултати от конкурса за главен архитект трябва да бъдат обявени до 8 април.

Оценката включва изкараното от претендентите на теста, практическия изпит и интервюто. Резултатът от интервюто, който трябва да е над 4 по 5-степенната скала, има най-голяма тежест в крайната оценка, тъй като се умножава по 5. 

След обявяването на резултатите от конкурса те могат да бъдат обжалвани до 15 април.

Между 16 и 22 април кметът Васил Терзиев трябва да издаде акт за назначаване на длъжността главен архитект за класирания на първо място.

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Ох
    ох
    2 0
    14:44, 1 апр 2025
    това хасковската Богдана, така ли?
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини