Ванс от Гренландия: Военна инвазия на САЩ - вероятно не. Гренландците ще се отцепят и ще сключим сделка

Ванс е придружаван от съпругата си Уша, енергийният министър Крис Райт, съветникът по национална сигурност Майк Уолц, сенаторът Майк Лий и други.

"Знаем, че твърде често нашите съюзници в Европа не са в крак с военните разходи. И Дания не поддържа темпото в отделянето на ресурсите, необходими за поддържане на тази база, за поддържане на нашите войски и според мен, за да запази хората в Гренландия от агресивните набези на Русия, Китай и други нации".

Вероятно военна инвазия на САЩ ще бъде излишна. Гренландците ще се отцепят и ще сключим сделка.

Това обяви вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс по време на визита в американската военна база в Гренландия. Републиканецът бе посрещнат от американски войници с възгласи: "САЩ", "САЩ", "САЩ".

"Мисията ви е много важна за САЩ. Гренландия е прекрасно, сурово, но наистина прекрасно място" (...) Ние всички се интересуваме от тази територия", каза Ванс. 

Той изрази благодарност на Дания за партньорството в обявената по времето на Буш-младши война на тероризма в Близкия изток. Но подчерта, че това не е достатъчно.

"Признаването, че има важни партньорства в областта на сигурността в миналото, не означава, че не можем да имаме разногласия със съюзниците в настоящето относно това как да запазим нашата споделена сигурност за бъдещето и за това става дума. Нашето послание към Дания е много просто: "не сте свършили добра работа за народа на Гренландия". Не сте инвестирали достатъчно за народа на Гренландия и не сте инвестирали достатъчно в архитектурата на сигурността на тази невероятна, красива земя, пълна с невероятни хора. Това трябва да се промени и тъй като не се е променило, политиката на президента Тръмп в Гренландия е такава, каквато е".

 

Ванс акцентира, че САЩ се нуждаят от Гренландия заради заплахите от Китай и Русия. Но и не само:

"Не може да игнорираме желанието на президента", заяви Ванс, след което отново обърна внимание на Москва и Пекин.

Той обвини Европа и Дания в частност, че 40 години са разчитали на американския "чадър" и не са инвестирали в отбраната си.

"Писна ни да сме касичката на целия свят".

Ванс обвини Копенхаген в експлоатация на коренното население на Гренландия. След това се обърна към гренландците и ги увери, че заедно с президента Тръмп "се надяват, че те ще изберат да си партнират със Съединените щати, защото ние сме единствената нация на земята, която ще уважава техния суверенитет и сигурността им, защото тяхната сигурност е до голяма степен нашата сигурност".

Ванс бе помолен от журналист да коментира вероятно САЩ да използва военна сила, за да превземе острова.

"Вижте, президентът си каза ясно, очевидно той не смята, че ще е необходима военна сила. Но той абсолютно вярва, че Гренландия е важна част от сигурността не само на Съединените щати, но и на света".

След това той посочи, че Гренландия е "изключително уязвима в момента" и се надява народът на Гренландия да пожелае "да си партнира" със САЩ.

"Бихме могли да ги направим много по-сигурни, бихме могли да направим много повече за отбраната и мисля, че ще се справят много по-добре и икономически. Това трябва да се случи и причината да се случи, неприятно ми е да го кажа, е, че нашите приятели в Дания не са си свършили работата, за да гарантират сигурността на този район. Те просто не са го направили".

Коментирайки гледната точка на президента Тръмп, той изтъкна, че "това, което смятаме, че ще се случи, е, че гренландците ще изберат по собствено желание да станат независими от Дания и оттам насетне ще водим разговори с народа на Гренландия".

"Мисля, че да говорим за нещо твърде далеч в бъдещето е твърде преждевременно. Не смятаме, че някога военна сила ще бъде необходима. Смятаме, че това има смисъл и тъй като смятаме, че народът на Гренландия е рационален и добър, смятаме, че ще успеем да сключим сделка".

"Може да се каже, че предпочитаме да не идва"

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс и съпругата му Уша пристигнаха в Гренландия на една драстично съкратена визита на датската територия. Делегацията, към която по-късно се присъедини подгласникът на Доналд Тръмп, трябваше да посети столицата Нуук и Сисимиут за състезание с кучешки впрягове. За целта дори бронирани автомобили бяха транспортирани до Нуук.

Съветникът по национална сигурност на Белия дом Майк Уолц пък щеше да посети американската военна база край далечното северозападно селище Питуфик.

В дните преди несъгласуваното с местните власти посещение Дания и Гренландия отправиха "хладни" коментари.

"Какво прави съветникът по националната сигурност в Гренландия? Единствената цел е да демонстрира власт над нас", подчерта доскорошният премиер Муте Егеде. "Самото му присъствие в Гренландия без съмнение ще подхрани американската вяра в мисията на Тръмп – и натискът ще се увеличи".

В последния момент програмата бе променена и американците имат само една дестинация - Питуфик. 

 

"Много други държави са заплашвали Гренландия, заплашвали са да използват нейните територии и морски маршрути, за да заплашат Съединените щати, да заплашват Канада и, разбира се, да заплашват народа на Гренландия, така че ще проверим как вървят нещата там", каза вицепрезидентът във видео, публикувано на 25 март в Х, в което обяви, че ще оглави делегацията.

Единствената държава, която открито ламти да получи територията на Гренландия в последно време е именно Америка. В началото на седмицата американският президент Доналд Тръмп изтъкна, че САЩ ще "стигнат толкова далеч, колкото се налага", за да завладеят острова.

В четвъртък датската премиерка Мете Фредериксен отговори на заплахата на Тръмп, като каза:

"Гренландия е част от датската монархия. Това няма да се промени. Ние в кралството наистина бихме искали да работим заедно с американците в сферите на отбраната и сигурността. Искаме това и за Украйна, искаме това и за Европа и, разбира се, също искаме това за високия север (така Дания нарича в стратегическите си документи Арктическия регион - бел. ред.). Но Гренландия принадлежи на гренландците."

По темата за визитата на Ванс, датски правителствен източник отправи лаконичен коментар пред Ройтерс.

"Може да се каже, че предпочитаме (Ванс) да не идва в Гренландия".

Датският външен министър Ларс Локе Расмусен пък увери, че вицепрезидентът няма да бъде посрещнат от представители на Копенхаген.

"Става въпрос за американски вицепрезидент, който ще посети собственото си военно съоръжение в Гренландия. Това няма нищо общо с нас", отбеляза той.

Визитата на Ванс идва в момент, когато политическите партии в Гренландия са напът да подпишат коалиционно споразумение в Нуук в знак на единство след изборите на 11 март.

Към 16:00 часа четири от петте партии в гренландския парламент – всички с изключение на "Налерак" – сформираха коалиция. Новият гренландски премиер Йенс-Фредерик Нилсен обяви, че решението на Ванс да посети Гренландия в този момент - докато се водят преговори за съставяне на правителство - е проява на "неуважение към съюзник".

От "Атасут", най-малката партия в коалицията, бяха по-резки в обръщението си към Ванс.

"Това е нашата страна, да си знае", обяви лидерът на групата Акалу Джеремиасен.

"Налерак" е единствената партия, която приветства коментарите на Вашингтон. Лидерът ѝ Пеле Броберг осъди отношението на местните власти към визитата на Ванс.

"Смятам това за краен пример на неуспешна дипломация от гренландските политици. Не мисля, че някой се съмнява, че това е пропусната възможност", изтъкна той.

 

Източник: Клуб

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини