Защо във Вестерос пълнят пещери с гореща вода

Тази огромна изкуствена пещерна система датира още от времето на Студената война. Издълбана е под шведския град Вестерос и се използва и до днес. Какво е предназначението ѝ?

На необозначено на картата място, някъде под улиците на шведския град Вестерос, е изградена система от изкуствени тунели и пещери. Те са издълбани в скалите още в края на 1960-те и началото на 1970-те години, като първоначалното им предназначение е било да бъдат склад за петрол. Днес те се използват за съхранение на нещо друго: гореща вода.

Фактът, че на откриването в края на миналата година присъства и кралят на Швеция, показва какво голямо значение придават там на съоръжението. По същество то представлява една гигантска топлинна батерия, предназначена да поддържа града топъл.

Подземен свят

През зимата, когато температурите може да паднат до -20 градуса по Целзий, топлината е едно от нещата, от които 160-хилядният град се нуждае спешно. Подобно на много други населени места в Швеция, Вестерос разполага със система за централно отопление. За производството на електро- и топлоенергия в местната електроцентрала се изгарят битови отпадъци и дървесина. Тя подава топлина за 98% от сградите в града.

„Това е много ефективен начин за използване на горивото“, казва Лиза Гранстрьом от общинската енергийна компания Malarenergi, която управлява електроцентралата.

Изглед от ВестеросСнимка: Souri

В една стандартна електроцентрала се губи голяма част от топлината, необходима за производството на пара, която върти турбините. Но в централа за комбинирано производство на енергия, като тази във Вестерос, топлината се използва повторно под формата на гореща вода, която се подава към 900-километрова мрежа от тръби, свързани с домовете - при това не само през зимата. Технологията е приблизително два пъти по-ефективна от конвенционалните топлоцентрали, тъй като така се използва 90% от енергията.

Тъй като през лятото централата произвежда повече енергия, отколкото е нужна на града през топлия сезон, част от топлината се губи. И тук на помощ идва системата от пещери под Вестерос.

По време на Студената война неутрална Швеция е трябвало да се погрижи да разполага с достатъчно гориво, за да продължи да работи икономиката на страната и в случай на пълномащабна война. Затова, наред с други мерки, тя изгражда подземното съоръжение във Вестерос, за да складира достатъчно петрол за снабдяването на града за цяла година. През 1985 г., когато постепенно започва разведряването в политиката, складът е изведен от експлоатация, петролът е източен, а пещерите остават празни. И така до 2019 година, когато Malarenergi решава да им вдъхне нов живот.

Съоръжението е построено преди десетилетия с цел да бъде хранилище за запаси от петрол  Снимка: Mälarenergi AB

След основно почистване и поставяне на тръбопроводи във вътрешността на подземията, комплексът отново е запечатан, след което започва пълненето на пещерите с вода. Този процес продължава цели пет месеца, тъй като говорим за помещения с капацитет колкото 100 плувни басейна с олимпийски размери.

Целият проект струва 15,5 млн. долара - инвестиция, която компанията оператор се надява да си възвърне в рамките на пет до десет години, икономисвайки гориво.

Дори и когато навън е много студено, стените на тунела над пещерите са топли. Скалата служи като изолатор и гарантира съвсем малки загуби на топлина. „Представете си кафе в термос. Същото се случва и с топлата вода тук“, казва Гранстрьом от Malarenergi.

Излишната топлина през лятото може да се използва за затопляне на водата в пещерите, а през зимата може да осигури топлина за града, достатъчна за две седмици - в зависимост от външната температура.

Кадър от преустройството на съоръжението   Снимка: Pia Nordlander/Mälarenergi AB

Освен че намалява загубите на енергия, тази система спестява по около 1600 тона въглеродни емисии годишно - приблизително колкото генерират 460 души в Швеция.

Подземни топлохранилища и на други места

Разбира се, не във всеки град има изоставено подземно хранилище, което чака да бъде преоборудвано така, че да служи за нещо друго. Но е напълно възможно такива подземни хранилища да бъдат изградени от нулата.

В южния финландски град Вантаа в момента се изпълнява такъв проект. Там през 2028 г. трябва да заработи система от подземни помещения с три пъти по-голям капацитет за съхранение на топла вода от комплекса в шведския Вестерос. Според експерти най-вече в скандинавските страни - и особено в Швеция, Финландия и Норвегия, има подходящи условия за изграждане на пещерни хранилища.

На местата с по-нестабилна скална основа може да се приложат други решения, като например пробиването на кладенци или изкопаването на ями, които, след покриването им с водоустойчиви материали, могат да служат за съхраняването на гореща вода. Този метод е особено популярен например в Дания.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини